TOP 10 – co trzeba zrobić na Cyprze?

Zjeść coś słodkiego

120
com_content.category
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Zjeść coś słodkiego4.00 out of 50 based on 5 voters.


Brzmi banalnie, prawda? Podczas wizyty na Cyprze przekonamy się jednak, że tutejsze łakocie są inne niż wszystkie! Z pewnością skuszą nas soutzoukos – wyglądające jak długie, cienkie świeczki, palouze – podawana w miseczkach ciepła wniogronowo-cynamonowa masa posypana orzechami czy kiefterka – suszone na słońcu aromatyczne kosteczki. Na Cyprze można też odwiedzić jedyną w swoim rodzaju fabrykę czekolady w górach Troodos (Platres Chocolate Workshop)! (Foto: fiore_barbato)

Czytaj więcej>>>

Skosztować meze

121
com_content.category
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Skosztować meze5.00 out of 50 based on 5 voters.


Mieszkańcy Cypru kochają dobre jedzenie i czasu spędzonego za stołem z pewnością nie uważają za stracony. Musimy więc znaleźć chwilę na delektowanie się lokalną kuchnią. Meze jest nie tyle nazwą samego dania, co pewnym zwyczajem, a oznacza po prostu porcję przeróżnych smakołyków, które mogą się znaleźć na naszym stole i które najlepiej smakować w gronie przyjaciół. W czasie takiej uczty, złożonej nawet z 30 miniaturowych dań, możemy dogłębnie poznać menu danej restauracji. (Foto: bokchoi-snowpea)

Czytaj więcej>>>

Wziąć udział w dorocznym festiwalu wina

122
com_content.category
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Wziąć udział w dorocznym festiwalu wina5.00 out of 50 based on 3 voters.


To wyjątkowe święto odbywa się co roku na przełomie sierpnia i września w Limassol, zwanym Miastem Wina i Winorośli. Oczywiście dobra zabawa i degustacja wyśmienitych trunków to nie wszystko – będziemy tu mieli okazję poznać lokalne tradycje oraz poczuć w pełni klimat śródziemnomorskiego świętowania. Poza producentami wina, licznie przybywają tu miłośnicy cypryjskiej kuchni, zespoły muzyczne i grupy teatralne – skojarzenie z antycznymi Dionizjami jest więc jak najbardziej trafne. (Foto: tribp)

Czytaj więcej>>>

Zanurkować w Morzu Śródziemnym

125
com_content.category
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Zanurkować w Morzu Śródziemnym4.50 out of 50 based on 4 voters.


Gdy znudzą się nam już cypryjskie krajobrazy dostępne na lądzie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zajrzeli pod wodę i rozpoczęli zwiedzanie Cypru od nieco innej strony. Czekają tu na nas jaskinie, wraki i kolorowi gospodarze podwodnych królestw. Ciepłe, czyste i spokojne wody otaczające wyspę są prawdziwym rajem zarówno dla amatorów nurkowania, jak i profesjonalistów w tym fachu. Niemal w każdej turystycznej miejscowości znajdziemy szkółki nurkowania. (Foto: markcartwright)

Czytaj więcej>>>

Wybrać się w góry

123
com_content.category
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Wybrać się w góry4.75 out of 50 based on 4 voters.


Cypr kojarzy nam się głównie ze słonecznymi plażami i leniwą śródziemnomorską kulturą, i słusznie, warto jednak wiedzieć, że Wyspa Afrodyty ma nam o wiele więcej do zaoferowania. Spędzając wakacje na Cyprze, warto pomyśleć o wycieczce w góry. Pasmo górskie Troodos kusi malowniczymi krajobrazami i możliwością aktywnego spędzenia czasu. Cypryjskie szczyty to doskonałe miejsce do wypraw trekkingowych, wycieczek szlakiem górskich kościołów, wspinaczki, a nawet... jazdy na nartach. (Foto: sonofgroucho)

Czytaj więcej>>>

Zrobić sobie przerwę na kawę

124
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Zrobić sobie przerwę na kawę4.00 out of 50 based on 1 voters.


Cypryjczycy kochają kawę, tak jak Brytyjczycy herbatę. Wspólne przesiadywanie nad parującymi filiżankami jest jedną z głównych towarzyskich atrakcji. Zwiedzając wyspę koniecznie musimy więc zrobić sobie przerwę na filiżankę tradycyjnej cypryjskiej „małej czarnej” – najlepiej serwowanej z tygielka – lub na szklaneczkę orzeźwiającej frappé. Zarówno oldskulowe, jak i nowoczesne kawiarenki znajdziemy w cypryjskich miastach niemal na każdym kroku. (Foto: iprole)

Czytaj więcej>>>

Zaszaleć w aquaparku

126
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Zaszaleć w aquaparku5.00 out of 50 based on 1 voters.


Z tego na pewno nie wyjdziemy „suchą nogą”, a nawet więcej: prawdopodobnie będziemy zmoczeni od stóp do głów i po same czubki palców szczęśliwi. Wizyta w cypryjskich aquaparkach, gdzie królującym żywiołem jest woda, a dominującymi elementami architektury kręte rury, strome zjeżdżalnie i gigantyczne misy, zachwyci małych i dużych. Na wyspie znajdziemy pięć tego typu kompleksów, gdzie miło spędzą czas całe rodziny.
(Foto: apdk)

Czytaj więcej>>>

Obserwować flamingi

127
com_content.category
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.33 na 5)
Obserwować flamingi4.33 out of 50 based on 3 voters.


Dla wielu z nas kontakt z flamingami kończy się na miejskim zoo lub plastikowej figurce w przydomowym ogródku, tymczasem na Cyprze możemy zobaczyć te piękne ptaki na żywo w ich naturalnym środowisku! Stada flamingów chętnie gromadzą się nad wodami Słonego Jeziora koło Larnaki i brodzą w jego wodach (spędzają na Wyspie Afrodyty miesiące zimowe). Piękna krajobrazu dopełnia malujący się na horyzoncie meczet Hala Sultan Tekke. (Foto: wolfgangstaudt)

Czytaj więcej>>>

Powiedzieć „tak”

128
com_content.category
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 3.50 na 5)
Powiedzieć „tak”3.50 out of 50 based on 2 voters.


Któż z nas nie chciałby ślubować dozgonnej miłości ukochanej osobie na słonecznej Wyspie Afrodyty? Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie (pomijając oczywiście aspekty, które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa w ogóle). Pod okiem bogini piękna i miłości możemy złożyć tę najważniejszą w życiu przysięgę, a potem urządzić przyjęcie weselne pod ciepłym cypryjskim niebem. Ślub i podróż poślubna w jednym – czy nie brzmi kusząco? (Foto: George M. Groutas)

Czytaj więcej>>>

Pojeździć na nartach

129
com_content.category
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Pojeździć na nartach4.50 out of 50 based on 2 voters.


Narty na wsypie słynącej z plaż i słońca będą nie lada atrakcją. W celu realizacji takiego szalonego planu musimy oczywiście wybrać się na Cypr zimą. Kiedy trwa sezon narciarski na Cyprze? Mniej więcej od połowy grudnia do połowy marca. Centrum cypryjskiego narciarstwa są góry Troodos. To chyba jedyne miejsce na ziemi, gdzie tego samego dnia będziemy mieli okazję cieszyć się urokami morza i poszaleć na stoku. Warto wiedzieć, że niezbędny sprzęt narciarski możemy wypożyczyć na miejscu. (Foto: mamchenkov)

Czytaj więcej>>>

 

Dodaj komentarz ...