Oliwa z oliwek

07 wrzesień 2016.

156
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Oliwa z oliwek5.00 out of 50 based on 2 voters.


Nieodłącznym elementem kuchni cypryjskiej jest oliwa z oliwek. Już kilka jej kropel sprawia, że potrawa nabiera charakterystycznego smaku.

Cypr | Cypryjczycy dodają oliwę z oliwek niemal do każdej potrawy
Cypr | Cypryjczycy dodają oliwę z oliwek niemal do każdej potrawy (by usdagov )

Drzewa oliwne

95% drzew oliwnych rośnie w basenie Morza Śródziemnego. Ciepłe i słoneczne lata oraz łagodne zimy sprzyjają ich uprawie.

Drzewa oliwne owocują około 10 lat po zasadzeniu. Najwięcej owoców dają jednak między 35 a 150 rokiem swojego życia.

Ciekawostką jest, że gałązka drzewa oliwnego symbolizuje pojednanie, sama oliwka natomiast: prawdę, rozum, oczyszczenie, sprawiedliwość, bezpieczeństwo dumę oraz honor.

Plantacje oliwek na Cyprze

Drzewa oliwne uprawiano na Cyprze już 4000 lat temu! Dziś na 13 tys. ha rośnie około 3 mln. drzew. Ze 100 kg oliwek otrzymuje się 20 l oliwy. Rocznie produkuje się jej nawet 12 tys. ton.

Na Cyprze znajduje się wiele ekologicznych plantacji, gdzie nie stosuje się żadnych nawozów oraz środków chemicznych. 

Cypr | Gałązka drzewa oliwnego symbolizuje pojednanie
Cypr | Gałązka drzewa oliwnego symbolizuje pojednanie (by stewdean )

Gdzie na Cyprze kupić oliwę z oliwek i jaka jest najlepsza?

Najlepszą oliwę z oliwek kupimy wiosną. Powinna pochodzić z ostatnich zbiorów, bo żniwa odbywają się od października do stycznia. Wybierając oliwę warto sprawdzić jej konsystencję: im bardziej mętna, tym jest świeższa. Warto wiedzieć, że oliwa sprzedawana w ciemnych butelkach dłużej utrzymuje świeżość.

Oliwę kupimy w każdym cypryjskim sklepie spożywczym, markecie czy na bazarze. Dostępne są w małych oraz dużych (np. 20-litrowych) butelkach. Jedna z bardziej znanych wytworni oliwy mieści się w miasteczku Goudi.

Oliwa w kuchni

Oliwa z oliwek króluje w kuchni cypryjskiej, dodawana jest niemal do każdej potrawy. Idealnie nadaje się do smażenia, doskonale sprawdza się też jako dodatek do sałatek czy sosów. Jeśli choć raz zasmakujemy cypryjskiej oliwy z oliwek, już nie będziemy chcieli widzieć w naszej kuchni oleju rzepakowego czy słonecznikowego…

Cypr | Najlepszą oliwę z oliwek kupimy wiosną
Cypr | Najlepszą oliwę z oliwek kupimy wiosną (by 10413717@N08 )

Oliwa z oliwek i kosmetyki

Oliwa występuje nie tylko w kuchni ale i w kosmetykach. Jest składnikiem mydeł, balsamów do ciała czy szamponów. Warto wiedzieć, że niektóre cypryjskie mydła zawierają niemal 100% oliwy z oliwek, podczas gdy te kupowane w Polsce mają jej zaledwie kilka procent.

Festiwal oliwy

Co roku na początku października w północnej części Cypru, w miejscowości Zeytinlik, odbywa się tygodniowy festiwal oliwy. Oprócz licznych straganów i wystaw, zobaczymy tam też występy lokalnych wokalistów oraz tancerzy. W tym czasie kupimy nie tylko oliwę – podstawowy składnik potraw cypryjskich, ale i kosmetyki czy figurki wykonane z drzewa oliwnego. Festiwal oliwy to czas szalonej zabawy bez względu na pochodzenie i wiek jego uczestników.

Dodaj komentarz ...