Jedną z kulinarnych specjalności Cypru są sery wyrabiane z owczego i koziego mleka. Do tradycyjnych i najpopularniejszych wyrobów należą ser halloumi, anari oraz kefalotyri.

Cypr | Ojczysną sera halloumi jest Cypr

Cypr | Ojczyzną sera halloumi jest Cypr (Halloumi Cheese from Cyprus by Mr.TinDC na licencji CC BY-ND 2.0)

Halloumi - cypryjski specjał

Ten rodzaj sera spotkać można na Cyprze, w Grecji, Turcji a nawet Wielkiej Brytanii, gdzie zyskał ogromna popularność. Ale to właśnie Cypr jest krajem, z którego wywodzi się ser halloumi i który jest jego największym eksporterem. Cypryjski ser halloumi trafia na rynki europejskie, amerykańskie a także Bliskiego Wschodu.

Halloumi to tradycyjny, cypryjski biały ser o pikantnym i lekko słonym smaku, często doprawiany miętą. Wytwarza się go z mleka owczego lub z niewielkim dodatkiem mleka koziego. W sklepach można dostać natomiast ser wyrabiany z mleka mieszanego – krowiego, owczego i koziego. Zalicza się go do serów półtwardych. Jego charakterystyczną cechą jest biały kolor, kremowa i sprężysta konsystencja oraz wysoka temperatura topnienia, dzięki czemu nawet poddany obróbce termicznej zachowuje swój kształt i konsystencje. Podobnie jak mozzarella, halloumi przechowywany jest w naturalnej zalewie.

Ser halloumi jest dość tłusty (zawartość tłuszczu nie może wynosić mniej niż 43%) oraz bogatym w białko, którego jest 22%.

Jak podawać i z czym najlepiej smakuje halloumi?

Ser halloumi można podawać na wiele różnych sposobów. Smakuje wyśmienicie świeży jak i serwowany na ciepło – smażony lub grillowany. Dzięki temu, że nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury nie trzeba go panierować przed smażeniem czy grillowaniem – wystarczy doprawić ulubionymi przyprawami, wrzucić na patelnie lub ruszt i po kilku minutach cieszyć się jego wybornym smakiem. Tak przyrządzony ser najlepiej podawać z warzywami (pomidory, bakłażan), czarnymi oliwkami, sosem winegret oraz pieczywem np. chlebkiem pita. Świeży ser jest doskonały zarówno sam jak i na kanapki, do sałatek czy w połączeniu z owocami, piklami oraz wędzoną szynką. Często stanowi element cypryjskiego mezé. Halloumi jest również doskonałym dodatkiem do dań makaronowych, pizzy czy nawet jajecznicy. Na Cyprze można zjeść m.in. pyszne ravioli z dodatkiem tego sera.

Cypr | Halloumi najlepiej smakuje podany na ciepło

Cypr | Halloumi najlepiej smakuje podany na ciepło (Pan fried Halloumi with tomato by Stuart Webster na licencji CC BY 2.0)

Anari, czyli cypryjska wersja riccoty

Anari to chudy (do 8% tłuszczu), biały ser o lekkiej i miękkiej konsystencji oraz łagodnym, śmietankowym smaku. Wyrabia się go z serwatki pozostałej po produkcji sera halloumi. Ser występuje w postaci świeżej i suszonej. Ten drugi otrzymuje się po nasoleniu świeżego sera i poddaniu go procesowi suszenia. Wówczas nabiera on słonego, dojrzałego smaku i staje się twardy i kruchy w konsystencji. Na Cyprze suszony Anari sprzedawany jest w wersji tartej lub w postaci małych kosteczek.

Ser anari w kuchni

Świeży ser ze względu na swój lekko słodki smak jest idealny jako dodatek do deserów czy ciast. Świetnie sprawdza się również w roli słodkiego śniadania, podany z owocami, miodem czy konfiturą. Na Cyprze popularny jest deser z sera Anari polanego słodkim syropem karbowym i miodem, z dodatkiem prażonych orzechów. Serem tym nadziewa się także wiele słodkich ciastek, jak np. tradycyjne boureki.

Suszony, słony ser jest natomiast świetnym dodatkiem do makaronów i ravioli, ale może być również stosowany do zagęszczania sosów.

Cypr | Ser halloumi i kefalotyri są serwowane jako element mezé

Cypr | Ser halloumi i kefalotyri są serwowane jako element mezé (halloumi salad by jules na licencji CC BY 2.0)

Kefalotyri

Kefalotyri jest serem tłustym (do 48% tłuszczu) twardym, żółtym i długodojrzewającym (od 2 do 12 miesięcy i dłużej). Produkuje się go z owczego mleka lub mieszanki mleka owczego i koziego. W smaku ser ten jest pikantny i lekko słony, o mocnym i bogatym aromacie. Ser ten znany jest także w Grecji i Turcji.

Z czym serwować kefalotyri?

Ser ten podaje się w wersji na ciepło – smażony na oliwie z oliwek. Tartego sera używa się jako dodatku do sosów, dań makaronowych, mięsnych, gulaszu, sałatek lub gotowanych warzyw. W połączeniu ze świeżymi owocami (winogrona, figi, gruszki), kiełbasą i winem stanowi idealny element cypryjskiego mezé.

Cypr | Na Cyprze sery produkuje się głównie z mleka owczego i koziego

Cypr | Na Cyprze sery produkuje się głównie z mleka owczego i koziego (TRNC - North Cyprus - long-eared sheep by muffinn na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Burek – chorwacka przekąska Burek – chorwacka przekąska
Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i...
Kibbeling – holenderski przysmak Kibbeling – holenderski przysmak
Polska słynie z bigosu, Czechy mogą poszczycić się jedynymi w swoim rodzaju knedlami, Holandia natomiast ma...
Pamiątki z Cypru, które można zjeść Pamiątki z Cypru, które można zjeść
Każdy, kto choć raz był na Cyprze mógł zasmakować w doskonałej kuchni i produktach regionalnych wyspy. Koniec...
Maltańskie przysmaki, czyli co warto spróbować Maltańskie przysmaki, czyli co warto spróbować
Z jakich przysmaków słynie Malta? Czego warto skosztować? Każdy z nas słyszał o słynnym likierze z opuncji, ale na...
Zupy tureckie Zupy tureckie
Podobnie jak w Polsce, także w Turcji obiad często składa się z dwóch dań, z których pierwszym jest zupa (tur....
Zupa z gniazd jaskółczych Zupa z gniazd jaskółczych
W Indiach, północnej Australii, Indonezji i na wyspach Pacyfiku żyje sobie mały, ciemnobrunatny ptaszek o...