Region Pafos

28 maj 2014.

89
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Region Pafos4.75 out of 50 based on 4 voters.


Region Pafos (Paphos) – gr. Επαρχία Πάφου, tur. Baf Bölgesi – jako jedyny na wyspie w całości należy do Republiki Cypru. Na północy, zachodzie i południu graniczy on z Morzem Śródziemnym, na wschodzie zaś – z regionami Limassol i Nikozja.

Cypr | Skała Afrodyty jest chyba najbardziej znanym widokiem z Pafos – jak głosi legenda, to właśnie tu z morskiej piany wyłoniła się bogini
Cypr | Skała Afrodyty jest chyba najbardziej znanym widokiem z Pafos – jak głosi legenda, to właśnie tu z morskiej piany wyłoniła się bogini (by Verity Cridland )

Piękno różnorodności

Powierzchnia regionu Pafos wynosi ok. 1 393 km2, co stanowi 15,1% całego terytorium wyspy. Zamieszkuje go ponad 77 tysięcy osób (dane z 2009 r.).

Wybrzeże regionu charakteryzuje się dużą ilością zatok, przylądków i półwyspów. Pod względem geograficznym można podzielić go na obszar wybrzeża, wzgórz i gór.

Jak każdy region Cypru, tak i Pafos posiada liczne pamiątki historyczne i moc różnych atrakcji. Należą do nich m.in.:

Bazyliki Agios Georgios

Trzy wczesnochrześcijańskie budowle świątynne wraz z otaczającym je osiedlem i pobliską nekropolią odkryto na początku lat 50. ubiegłego stulecia.

Ruiny bazylik mieszczą się w pobliżu miejscowości Pegeia, ok. 19 km na północny zachód od Pafos (Paphos).

Klasztor Agios Neofytos

Historia klasztoru Agios Neofytos została dobrze udokumentowana w autobiografii jego założyciela, cypryjskiego pustelnika i pisarza – Neofytosa. Budowla została wzniesiona na uboczu, około 10 kilometrów na północny zachód od Pafos (Paphos), na skraju malowniczej doliny. Wnętrze wydrążonej w skale kaplicy zawiera kilka przepięknych bizantyjskich fresków pochodzących z XII-XV stulecia. W nowszym kościele klasztornym znajdują się cenne ikony z XVI wieku i ciekawe muzeum kościelne.

Świątynia Afrodyty w Palaipafos

Palaipafos, albo starożytne Pafos, było jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych starożytności i ówczesnym miastem-królestwem Cypru. Tutaj wznosiła się słynna świątynia Afrodyty, której najstarsze pamiątki pochodzą z XII wieku p.n.e. Okres świetności świątyni trwał do przełomu III i IV wieku. W pobliżu świątyni wciąż jeszcze prowadzone są prace wykopaliskowe. Dotychczasowe znaleziska obejrzeć można w pobliskim muzeum.

Miejsce kąpieli Afrodyty

Tzw. „Łaźnie Afrodyty” znajdują się za portem rybackim Latsi. Należy kierować się ku wierzchołkowi półwyspu Akamas. Na końcu małej ścieżki znajdziemy naturalny basen w grocie, otoczony bujną roślinnością. Jak głosi legenda, to właśnie tutaj zażywała kąpieli bogini miłości we własnej osobie, czyli oczywiście Afrodyta. W tym miejscu po raz pierwszy spotkała ona swego kochanka Adonisa. Ten znajdował się właśnie w lesie Akamas na polowaniu. Kiedy zrobił postój nad orzeźwiającym źródłem, aby ugasić pragnienie, w chwili gdy dotknął ustami wody, został oczarowany widokiem kąpiącej się bogini.

Cypr | Takie wspaniałe rośliny znajdziemy w pobliżu Świątyni Afrodyty w okolicach Pafos
Cypr | Takie wspaniałe rośliny znajdziemy w pobliżu Świątyni Afrodyty w okolicach Pafos (by christianstock )

Bizantyjski kościół Agia Paraskevi

Ten interesujący kościół bizantyjski z IX wieku, znajdujący się w Giroskipou, posiada piękne freski i bazylikę z pięcioma sklepieniami w formie krzyża – jest to jeden z trzech kościołów na wyspie reprezentujących podobny styl architektoniczny.

Osiedle i muzeum Maa Palaeokastro

To umocnione osiedle miejskie z zachowanymi pozostałościami murów znajduje się w pobliżu Zatoki Koralowej (Coral Bay), w odległości ok. 9 km od miasta Pafos.

W tym właśnie miejscu osiedlili się pierwsi Grecy, przybyli na Cypr około 1200 r. p.n.e. po upadku kultury mykeńskiej w Grecji kontynentalnej.

Niewielkie, ale niezwykle atrakcyjne architektonicznie muzeum prezentuje kolekcję ilustrującą kolonizację wyspy przez Greków mykeńskich.

Cypr | Port rybacki Latsi (Latchi)
Cypr | Port rybacki Latsi (Latchi) (by sk12 )

Petra tou Romiou

Ten interesujący geologicznie obszar z imponującymi formacjami skalnymi znajduje się u wybrzeży regionu Pafos i uchodzi za jeden z najwspanialszych, naturalnych zakątków Cypru.

Miejsce to również związane jest z Afrodytą – grecką boginią miłości i piękna. Zgodnie legendą, właśnie w tym niezwykłej urody zakątku Cypru, Afrodyta wynurzyła się z fal.

Grecka nazwa miejsca, Petra tou Romiou, czyli: „skała Greka”, wiąże się z historią pewnego bizantyjskiego bohatera – Digenisa Akritasema, który zatrzymał w zatoce groźnych rabusiów-Saracenów. Jak to zrobił? Po prostu wykorzystując swoją niezwykłą siłę wrzucił do morza ogromną skałę i zniszczył okręty wrogów.

Cypr | Muzeum Maa-Paleokastro
Cypr | Muzeum Maa-Paleokastro (by panos23 )

Dodaj komentarz ...