Region Larnaka

11 listopad 2015.

25
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Region Larnaka0 out of 50 based on 0 voters.


Larnaka – gr Επαρχία Λάρνακας, tur. Larnaka Bölgesi – to region Cypru położony w południowo wschodniej części wyspy. Na północy graniczy z regionem Nikozji, na zachodzie z Limassol, na wschodzie z Famagustą, południową granicę stanowi zaś Morze Śródziemne. Od roku 1974 niewielka, północna część regionu znajduje się pod administracją turecką.

Cypr | Region Larnaka od strony południowej oblewają wody Morza Śródziemnego
Cypr | Region Larnaka od strony południowej oblewają wody Morza Śródziemnego (by micky007 )

W regionie Larnaka znajduje się port morski oraz międzynarodowe lotnisko – największe na wyspie.

Centrum administracyjnym dystryktu jest oczywiście miasto Larnaka.

Turyści odwiedzający ten zakątek Cypru z pewnością znajdą tu wiele interesujących miejsc, m.in.:

Hala Sultan Tekke

Hala Sultan Tekke, czyli kompleks muzułmańskich budowli sakralnych wzniesionych w miejscu śmierci Umm Haram – legendarnej krewniaczki Proroka Mahometa, znajduje się w odległości około 6,5 km od miasta Larnaka. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Słone Jezioro.

Klasztor Stavrovuoni

Około 40 km od Larnaki, niczym przyklejony na szczycie skalnej góry o wysokości 700 m, leży klasztor Stavrovuoni, którą to nazwę tłumaczy się jako „Góra Krzyża”. Zgodnie z przekazem został on założony przez matkę Konstantyna Wielkiego – św. Helenę w IV wieku, która pozostawiła w klasztorze wyjątkowe relikwie – drzazgi z Krzyża Świętego. 14 września, w dniu Święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego, odbywają się tu spektakularne ceremonie religijne.

Miejscowa wspólnota mnichów jest nadzwyczaj pobożna i przestrzega surowych reguł. Do klasztoru Stavrovuoni nie wolno np. wchodzić kobietom, a mężczyźni mogą go zwiedzać pod warunkiem, że mają odpowiedni strój. Używanie aparatów fotograficznych i kamer wewnątrz klasztoru jest zabronione.

Łatwiej dostać się do klasztoru Agia Varvara (św. Barbara) u stóp wzgórza Stavrovuoni, którego mnisi słyną z malowania ikon.

Cypr | Wzniesiony rękami aniołów – Angeloktisti
Cypr | Wzniesiony rękami aniołów – Angeloktisti (by jorge-11 )

Kościół Angeloktisti

11 km na zachód od Larnaki, w miejscowości Kiti, znajduje się interesujący zabytek sakralny – kościół Angeloktisti, pochodzący z XI w. Jeśli wierzyć nazwie, świątynię tę wznieśli niebiańscy budowniczy, angeloktisti tłumaczy się bowiem jako: „wybudowany przez anioły”. Kościół wzniesiony został na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki, po której zachowała się absyda i przepiękne mozaiki.

Neolityczne osiedle Choirokoitia

Na stanowisko archeologicznych w Choirokoitia zachowały się pozostałości osady datowanej na ok. 6800 lat p.n.e. Dziś osiedle to znajduje się w obrębie wsi, od której wzięło nazwę, na zachodnim brzegu rzeki Maroni, 6 km od morza i posiada widok na południowe wybrzeże regionu Larnaka. Siedlisko stanowi od 1988 r. światowe dziedzictwo kultury UNESCO.

Cypr | Zachód słońca w Xylophagou (Dystrykt Larnaka)
Cypr | Zachód słońca w Xylophagou (Dystrykt Larnaka) (by terykats )

Osiedle Kalavassos Tenta

Tenta jest nazwą wzgórza w formie soczewki, które wznosi się ok. 20 m nad zachodnią stroną doliny Vasilikos, 2,5 km od miejscowości Kalavassos. Najwcześniejsze pozostałości ludzkich osiedli na Tenta są datowane na okres przedceramiczny-neolityczny (ok. 7500 p.n.e. - 5200 p.n.e.).

Słone jezioro w Larnace

To jedno z dwóch słonych jezior Cypru. Jest rezerwatem przyrody o wyjątkowym pięknie. Okoliczne tereny stanowią doskonałe miejsce do obserwacji ptaków, ponieważ oferują bogactwo pokarmu oraz dogodne warunki do gniazdowania.

Cypr | Region Larnaka rozciąga się wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Cypru
Cypr | Region Larnaka rozciąga się wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Cypru (by fristedt )

Dodaj komentarz ...