Region Kyrenia

21 listopad 2013.

91
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Region Kyrenia5.00 out of 50 based on 1 voters.


Region Kyrenia (Kirenia) – gr. Επαρχία Κερύνειας, tur. Girne Bölgesi – jest najmniejszym regionem wyspy, na północy i zachodzie graniczącym z Morzem Śródziemnym, na południu – z regionem Nikozja, na wschodzie zaś – z Famagustą.  Jego powierzchnia wynosi 690 km2, a liczba mieszkańców – ponad 60 tysięcy. Centrum administracyjnym regionu jest miasto Kyrenia (Girne).

Cypr | Górskie krajobrazy Kyrenii
Cypr | Górskie krajobrazy Kyrenii (by jorge-11 )

Krajobraz regionu

Wspaniałe piaszczyste zatoki występują tu na przemian z pięknymi skalistymi brzegami, a wszystko to na tle malowniczych gór.

Nie ważne, czy udamy się na plażę tuż obok miasta czy na wschodni lub zachodni pas wybrzeża: czysta woda i nienaruszony świat podwodny stwarzają doskonałe warunki do nurkowania i zadowolą każdego miłośnika morskich kąpieli.   

Na południe od Kyrenii leży długi i wąski łańcuch górski, noszący grecką nazwę: Pentadaktylos, a który ludność turecka nazywa Beşparmaklar. Obie nazwy dają się przetłumaczyć, jako „pięć palców”, co opisuje charakterystyczny wygląd jednego z masywów górskich. Wapienne góry wznoszą się na wysokość do 1024 metrów i są siedzibą kilku średniowiecznych zamków i klasztorów.

Cypr | Natura i architektura w paśmie górskim Kyrenii
Cypr | Natura i architektura w paśmie górskim Kyrenii (by jorge-11 )

Górskie wędrówki

Pasmo Pentadaktylos jest idealnym miejscem do wędrówek i wypraw poznawczych. Warto udać się np. do następujących miejsc:

Zamek St. Hilarion

Budowla znajduje się w regionie Girne i każdy turysta odwiedzający Cypr Północny powinien ten „baśniowy zamek” (jak też go nazywają) zobaczyć.

Nazwa zamku St. Hilarion pochodzi od pewnego świętego pustelnika, który żył tutaj w czasach wczesnochrześcijańskich. Najpierw powstał kościół, potem klasztor i wreszcie potężne umocnienia, które za panowania królewskiej rodziny Lusignanów przetrwały wiele oblężeń, ale nigdy nie zostały zdobyte.

Cypr | Zamek Świętego Hilariona
Cypr | Zamek Świętego Hilariona (by jorge-11 )

W czasach pokoju zamek służył jako idylliczna letnia rezydencja cypryjskiego dworu.

Większość budowli zachowała się jedynie w postaci ruin, ale harmonijne połączenie wspaniałej architektury i zapierającego dech w piersiach krajobrazu gwarantują satysfakcję z wycieczki.

Opactwo Bellapais

Opactwo Bellapais, co tłumaczy się jako: „opactwo pokoju”, znajduje się 6 kilometrów od Girne i panuje na skalnym urwisku gór „pięciu palców” (Beşparmak), ulokowane w śródziemnomorskiej panoramie morza i gór. W tym wiejskim ustroniu żyli i pracowali mnisi zakonu norbertańskiego. Opactwo zostało przez nich założone w 1205 r. Dzisiejszy klasztor powstał dzięki finansowemu wsparciu króla Hugona III (1267-12894). Pozostałe budynki powstały w XIV wieku.

Cypr | Widok z murów opactwa Bellapais
Cypr | Widok z murów opactwa Bellapais (by graeme )

Dodaj komentarz ...