Region Famagusta

06 maj 2014.

26
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Region Famagusta5.00 out of 50 based on 1 voters.


Famagusta – gr. Επαρχία Αμμοχώστου, tur. Mağusa Bölgesi – to jeden z sześciu regionów Cypru położony we wschodniej części wyspy. Na północy, wschodzie i południu graniczy z Morzem Śródziemnym, na zachodzie zaś – z regionami Kyrenii, Nikozji i Limassol.

Cypr – Dystrykt Famagusta | Chwila relaksu w przystani Ayia Napa
Cypr – Dystrykt Famagusta | Chwila relaksu w przystani Ayia Napa (by glenbowman )

Sytuacja regionu

Część regionu na południowym zachodzie zajęta jest przez brytyjską bazę wojskową Dhekelia i stanowi oddzielne terytorium.
Centrum administracyjnym regionu pozostaje formalnie Famagusta.

Od roku 1974 większa część regionu, wraz z miastem Famagusta, znajduje się pod kontrolą Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Plaże

Złote, piaszczyste plaże Famagusty stanowią raj dla wszystkich, którzy kochają morze i wodne sporty. Ten obszar kraju – tutaj zbiera się większość ziemniaków na wyspie – znany jest też pod nazwą ”Kokkinochoria”, czyli „wioski z czerwoną ziemią”.

W Regionie Famagusta znajduje się też miejsce, gdzie odnotowano najwyższą na Cyprze temperaturę powietrza: 46,6°C, było to 1 sierpnia 2010 roku w miejscowości Lefkoniko.   

Oprócz bogactwa przyrody, piękna krajobrazów i wspaniałych plaż, region Famagusta posiada wiele wartych uwagi miast i miasteczek, m. in.:

Paralimni

To niewielkie miasteczko leży w części regionu należącej do Republiki Cypru i od 1974 r. stało się de facto centrum administracyjnym greckiej Famagusty. Po podziale wyspy Paralimni znacznie zwiększyło liczbę mieszkańców, ponieważ osiedlili się tutaj greccy uchodźcy z północy regionu.

W tej właśnie miejscowości znajduje się największy plac wiejski (platia) na Cyprze. Warte zwiedzenia są też trzy kościoły. Nowy, największy kościół Agios Georgios zbudowano w latach 90. XX wieku. W jego wnętrzu znajdziemy przepiękne malowidła. Drugi kościół jest poświęcony świętemu Grzegorzowi i pochodzi z XIX w. Trzeci, gotycki kościół NMP wzniesiono w XIII w. i rozbudowano w latach późniejszych. Charakteryzują go piękne zdobienia z płyt porcelanowych.

Cypr | Na północy, wschodzie i południu Dystrykt Famagusta graniczy z Morzem Śródziemnym
Cypr | Na północy, wschodzie i południu Dystrykt Famagusta graniczy z Morzem Śródziemnym (by madciapka )

Ayia Napa

Ta popularna miejscowość turystyczna jeszcze niedawno była małą rybacką wioską. Niezliczone sklepy i restauracje zdobią tutejsze wąskie uliczki. W Ayia Napa czekają na nas różne oferty spędzania wolnego czasu. Jedną wielu zalet tej miejscowości są piękne plaże.

W centrum dawnej wioski stoi otoczony wysokim murem średniowieczny klasztor poświęcony „Naszej ukochanej Pani lasu”. Należący do niego kościół pochodzi z XVI w. i jest częściowo skryty pod ziemią w wykutych skałach. Na zachód od kościoła znajduje się zajazd dla gości. Drzewo sykomory przed południową bramą klasztoru liczy ok. 600 lat.

Deryneia

Wieś posiada trzy interesujące kościoły: mały kościół z kopułą Agios Georgios z XVII w., kościół Agia Marina z XV w. i kościół Mariacki ze wspaniałymi ikonami z XVII w.

Z tej wioski można też zajrzeć do „miasta duchów” Ammochostos (obecnie w strefie tureckiej). Ten bardzo popularny ośrodek turystyczny Cypru opustoszał całkowicie po roku 1974, kiedy wszyscy mieszkańcy stali się uciekinierami.

Cypr – Dystrykt Famagusta | Kościół Agios Georgios w Paralimni
Cypr – Dystrykt Famagusta | Kościół Agios Georgios w Paralimni (by jorge-11 )

Sotira

Na wschodnim krańcu wioski stoi częściowo zniszczony kościół Agios Mamas, pochodzący z ok. XII wieku i odbudowany w wieku XVI. Większość zachowanych fresków pochodzi z XVI w. Około 1,5 km na zachód od miasta znajdują się wzniesione na planie krzyża kościoły: Panagia Chordakiotissa i Agios Georgios.

Liopetri

Znajduje się tu wspaniały kościół Mariacki z XVI w. oraz kościół Agios Andronikos z XV w. z ośmiokątną kopułą i wspaniałymi malowidłami ściennymi. W Liopetri zachowały się interesujące tradycje wikliniarskie.

Frenaros

Szczególnie interesującymi obiektami we wsi Frenaros są małe bizantyjskie kościoły. Dwa z nich, Agios Andronikos oraz Archangelos Michail, pochodzą z XII w. W kościele Agia Marina zachowały się piękne freski.

Cypr – Dystrykt Famagusta | Półwysep Cape Greco
Cypr – Dystrykt Famagusta | Półwysep Cape Greco (by greenygreen )

Potamos Liopetriou

W tym malowniczym miejscu spotkać można przede wszystkim wielu rybaków. W pobliżu znajdują się ruiny weneckiej strażnicy. W tej okolicy pracował w latach 80. XIX wieku francuski poeta Arthur Rimbaud.

Półwysep Cape Greco (Kap Gkreko)

Oprócz atrakcji narodowego parku leśnego, półwysep słynie ze swego naturalnego piękna: wspaniałych klifów, zatoczek, form skalnych i niezliczonych podwodnych jaskiń, które stanowią ulubiony cel wypraw dla nurków.   

Dodaj komentarz ...