Kiedy jechać na Cypr?

04 kwiecień 2017.

32
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 3.29 na 5)
Kiedy jechać na Cypr?3.29 out of 50 based on 7 voters.


Wybór najlepszego czasu na podróż na Cypr zależy oczywiście od tego, jaki rodzaj urlopowej aktywności sobie zaplanowaliśmy. Pogoda na wyspie ze śródziemnomorskim klimatem jest stosunkowo łatwo przewidywalna.

Cypr | Cypr jest atrakcyjnym celem podróży przez cały rok
Cypr | Cypr jest atrakcyjnym celem podróży przez cały rok (by peerlawther )

Zima

Styczeń i luty są najchłodniejszymi miesiącami w roku z przeciętnymi temperaturami rzędu 16-17°C. Jest to idealny czas, aby wybrać się na Cypr pozwiedzać antyczne miejsca. W tym czasie na Cypr przybywają zimowi urlopowicze, a miejscowi wybierają się na narty. W najwyższych górach Cypru – Troodos, pada wówczas śnieg. Na najwyższej górze wyspy, Olimpie, jest kilka tras narciarskich, a nawet wyciągi. W każdym razie możliwość uprawiania sportów zimowych na Cyprze ogranicza się jedynie do tych dwóch miesięcy, potem szybko robi się cieplej i ustają opady śniegu.

Wiosna

Już w marcu termometry osiągają ponownie wartość ok. 20°C, tak że śnieg topi się szybko nawet w najwyższych regionach gór.

Kwiecień i maj są najlepszymi miesiącami na wycieczki i wyprawy poznawcze po Cyprze. Pogoda jest wtedy porównywalna z polskim latem, jest przyjemnie ciepło z przeciętnymi temperaturami ok. 25°C. Na deszcz można liczyć tylko przez trzy dni w miesiącu. Przyroda jest wspaniale zielona, krajobrazy przepięknie pokryte kwiatami i nie jest jeszcze tak sucho, jak latem.

Wiosna w kwietniu i maju oraz jesień w październiku trwają krótko, a przejście między zimą i latem przebiega szybko. Jesień sprzyja pieszym wędrówkom w masywie Troodos albo wycieczkom rowerowym na półwyspie Akamas albo Karpas.

Cypr | W pełni lata jest z reguły za gorąco na zwiedzanie wyspy, z kolei miesiące zimowe niezbyt nadają się na urlop na plaży
Cypr | W pełni lata jest z reguły za gorąco na zwiedzanie wyspy, z kolei miesiące zimowe niezbyt nadają się na urlop na plaży (by mrs_logic )

Lato

Cypr jest atrakcyjnym celem podróży przez cały rok, a w zależności od pogody będzie się tylko zmieniał nasz sposób spędzania wolnego czasu.

W pełni lata jest z reguły za gorąco na zwiedzanie wyspy, z kolei miesiące zimowe niezbyt nadają się na urlop na plaży.

Jesień

Kto nie może albo nie potrafi zawczasu przewidzieć, co będzie chciał robić na urlopie, powinien przyjechać na Cypr wiosną albo jesienią. Jest wtedy przyjemnie ciepło, ale jeszcze nie gorąco, więc wszystkie możliwości urlopowej aktywności są otwarte.

Cypr | Śnieżne szaleństwa na cypryjskim Olimpie – najwyższym szczycie gór Troodos
Cypr | Śnieżne szaleństwa na cypryjskim Olimpie – najwyższym szczycie gór Troodos (by xenocrates )

Cypryjski rok festiwalowy

Jednym z doskonałych powodów wyjazdu na Cypr mogą być liczne festiwale, które odbywają się tu prawie przez cały rok. Szczegółowe informacje i aktualne programy na każdy miesiąc są dostępne we wszystkich biurach informacji turystycznej na Cyprze, a także na lotniskach w Larnace i Pafos.

Oto kilka wybranych przykładów:

  • North Cyprus International Bellapais Music Festival: klasyczne koncerty w gotyckich ruinach klasztoru Bellapais między 20 maja i 25 czerwca.
  • "Kataklysmos" the Flood Festival in Larnaca: w okolicach Zielonych Świątek odbywa się na promenadzie w Larnace największy jarmark upamiętniający uratowanie ludzkości z potopu. Na wielu scenach w pobliżu morza organizowane są koncerty, a w programie imprezy są też liczne zawody sportowe i wystawy.
  • International Famagusta Art and Culture Festival: w antycznym teatrze między 20 czerwca i 10 lipca rozbrzmiewa muzyka jazzowa, pop, klasyczna i ludowa.
  • Cyprus Music Days: na początku lipca cztery dni wypełnione są koncertami jazzowymi i klasycznymi w antycznym teatrze na zachód od Limassol.
  • Pafos Aphrodite Festival: przedstawienia operowe w cztery wieczory na początku września w porcie Pafos.
  • Festiwal Wina w Limassol: pod koniec sierpnia/na początku września w miejskim parku Limassol odbywa się największy na Cyprze festiwal wina.

Dodaj komentarz ...