Jak dojechać na Cypr?

05 marzec 2012.

69
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Jak dojechać na Cypr?0 out of 50 based on 0 voters.


Na tę przepiękną wyspę Morza Śródziemnego najlepiej wybrać się samolotem. Przykładowo, bezpośredni lot z Warszawy do Larnaki trwa około 3,5 h.

Cypr | Wśród różnych opcji dojazdu na Cypr, bezkonkurencyjny pozostaje samolot
Cypr | Wśród różnych opcji dojazdu na Cypr bezkonkurencyjny pozostaje samolot (by saint basil )

Samolot

To niewątpliwie najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia na Cypr. Istnieje bezpośrednie połączenie Warszawy z Larnaką. Można też z Krakowa, Gdańska i Warszawy dolecieć na Cypr z przesiadką np. w Genewie, Zurychu albo Wiedniu.

Ceny biletów zależą od sezonu i przed planowaną podróżą należy zapoznać się z aktualnymi cenami. Przybliżony koszt przelotu samolotem LOT-u albo Lufthansy to 800-1000 zł za osobę. Możliwa jest też podróż tanimi liniami lotniczymi, ewentualnie samolotem czarterowym.

Na własną odpowiedzialność możemy także skorzystać z lotniska Ercan w tureckiej części wyspy, niedaleko Nikozji. Tzw. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest jednak uznawana przez kraje Unii Europejskiej, co wiąże się z brakiem opieki konsularnej, a poza tym lotnisko w Ercan nie posiada statusu lotniska międzynarodowego.

Cypr | Półwysep Karpasia (Karpass Peninsula) z okna samolotu
Cypr | Półwysep Karpasia (Karpass Peninsula) z okna samolotu (by klebtahi )

Samochód

Jeśli ktoś chce zwiedzać Cypr własnym samochodem i przygotowany jest na ewentualne nieplanowane przygody i utrudnienia, może podjąć to wyzwanie.

Niestety od jakiegoś czasu nie ma regularnych połączeń promowych między Grecją i Cyprem.

Przykładowa trasa może wieść przez Węgry (Budapeszt), Rumunię (Bukareszt), Bułgarię (Warna) do tureckiego miasta Tasuscu, skąd przeprawimy się na Cypr promem do portu w Kyrenii. Niestety wówczas napotkać możemy problemy przy przejeździe z północnej do południowej części kraju (na stronie internetowej Ambasady RP w Nikozji możemy bowiem znaleźć informację: "Wjazd i wy­jazd z Cypru przez porty morskie i lotnicze w części wyspy zajętej przez Turcję jest źle widziany przez władze Republiki Cypryjskiej").

Dodatkowym utrudnieniem może być ruch lewostronny na cypryjskich drogach.

Z Cypru można przewieźć samochód np. do Izraela czy Egiptu i kontynuować podróż. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że dla przeciętnego turysty jest to opcja raczej hipotetyczna.

Dodaj komentarz ...