Cypr w Unii Europejskiej

18 kwiecień 2012.

104
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Cypr w Unii Europejskiej0 out of 50 based on 0 voters.


W ramach rozszerzania Unii Europejskiej Republika Cypryjska stała się jej członkiem 1 maja 2004 roku (czyli w tym samym dniu, co Polska).

Cypr | Cypr stał się członkiem Unii Europejskiej w 2004 r., równocześnie z Polską. Do strefy Euro przystąpił  w roku 2008.
Cypr | Cypr stał się członkiem Unii Europejskiej w 2004 r., równocześnie z Polską. Do strefy Euro przystąpił w roku 2008. (by Ayla87 )

Plan zjednoczenia wyspy

Przed tym doniosłym wydarzeniem podjęto próbę zjednoczenia Cypru, jednak referendum w tej sprawie zakończyło się niepowodzeniem.

Plan zjednoczenia wyspy, tzw. plan Annana, zawierał wiele propozycji zdecydowanie niekorzystnych dla Greków. Za przyjęciem planu było 65% Turków cypryjskich, natomiast 75% Greków było przeciwnych zjednoczeniu kraju na proponowanych warunkach. Wskutek tego faktyczną przynależność do Unii Europejskiej uzyskała tylko Republika Cypryjska.

„Zielona linia” stała się de facto zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, na której kontrolę celną prowadzą służby celne Republiki Cypryjskiej albo suwerennych baz brytyjskich.

Zajęcie północnej części Cypru przez Turków stanowi naruszenie granic wspólnego terytorium.

W rezultacie powstałego status quo Unia Europejska, mimo formalnego przyjęcia całego Cypru, określiła północną część republiki jako szczególny obszar EU, na którym prawo unijne jest czasowo zawieszone.

W konflikcie cypryjskim rząd w Ankarze wystąpił jako obrońca Turków i nie uznając formalnie Republiki Cypryjskiej znalazł się w trudnym położeniu w rokowaniach stowarzyszeniowych Turcji z Unią Europejską: Turcja odmawia rozszerzenia unii celnej na Cypr – państwo członkowskie Unii i nie otwiera portów i lotnisk dla cypryjskich statków i samolotów.

W członkostwie Cypru w Unii Europejskiej Turcja widzi najprawdopodobniej złamanie porozumień z Zurychu i Londynu (1959 r.).

Dodaj komentarz ...