Zamek Saranda Kolones

22 lipiec 2015.

177
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Zamek Saranda Kolones0 out of 50 based on 0 voters.


Zwiedzając Pafos warto swe kroki skierować do portu, w pobliżu którego podziwiać można ruiny średniowiecznego zamku Saranda Kolones. Jego nazwa oznacza „Zamek 40 kolumn” i pochodzi od znalezionych w pobliżu fortecy granitowych kolumn.

Cypr | Zamek leży na terenie Parku Archeologicznego Kato Pafos
Cypr | Zamek leży na terenie Parku Archeologicznego Kato Pafos (by glenbowman )

Historia fortecy

Pierwotną, bizantyjską fortecę wybudowano pod koniec VII wieku, do obrony przed najazdem Arabów. Uległa ona zniszczeniu w XIII wieku w wyniku trzęsienia ziemi. Na jej miejscu w połowie XIII wieku powstał zamek wybudowany przez Lusignanów. Wznieśli oni dwie wieże – zamek oraz oddaloną od niego o kilkadziesiąt metrów, okrągłą wieże. Obie połączone były ze sobą murem kurtynowym.

W późniejszych wiekach forteca była kilkukrotnie przebudowywana, m.in. dodano fosę. W XVI wieku obie wieże uległy zniszczeniu. Obecny wygląd zamku to rezultat przebudowy, dokonanej przez Turków Osmańskich w XVIII wieku.

Położenie

Zamek stoi w północno-zachodniej części portu w Kato Pafos i jest częścią Archeologicznego Parku Kato Pafos.

Cypr | Nazwa zamku oznacza
Cypr | Nazwa zamku oznacza "40 kolumn" (by rilaak )

Plan fortecy

Zamek posiadał trzymetrowej grubości mur, z ośmioma wieżami – po jednej w każdym narożniku i pozostałymi rozmieszczonymi po środku muru. Budowlę otaczała fosa, którą przekroczyć można było jedynie za pomocą drewnianego mostu. Główne wejście do zamku znajdowało się we wschodniej wieży.

Za panowania Osmańskiego na parterze zamku znajdowało się więzienie, a na piętrze pokoje mieszkalne dla garnizonu oraz meczet.

W XIX wieku zamek wykorzystywany był przez Brytyjczyków jako magazyn soli. Dopiero w 1935 roku budowla została uznana za zabytek, a następnie odrestaurowana i przekazana pod opiekę Departamentu Starożytności.

Informacje turystyczne

Lokalizacja: Kato Pafos, w pobliżu portu

Godziny otwarcia: W sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) codziennie od 8.00-17.00; w sezonie wiosennym i jesiennym (1 kwietnia do 31 maja oraz od 1 września do 31 października) codziennie od 8.00 do 18.00; latem (od 1 czerwca do 31 sierpnia) codziennie od 8.00-19.30.

Cena biletu wstępu: 1,70 euro

Cypr | Ruiny Zamku Saranda Kolones
Cypr | Ruiny Zamku Saranda Kolones (by glenbowman )

Dodaj komentarz ...