Bazyliki Agios Georgios

19 kwiecień 2016.

94
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Bazyliki Agios Georgios0 out of 50 based on 0 voters.


Bazyliki Agios Georgios to trzy budowle z VI wieku, odkryte w pobliżu miejscowości Pegeia, ok. 19 km na północny zachód od miasta Pafos (Paphos).

Cypr | Jedna z trzech wczesnochrześcijańskich bazylik odkrytych w okolicach miejscowości Pegeia w pobliżu Pafos
Cypr | Jedna z trzech wczesnochrześcijańskich bazylik odkrytych w okolicach miejscowości Pegeia w pobliżu Pafos (by remedix )

Agios Georgios of Pegeia

Te ciekawe budowle z przepięknymi mozaikowymi podłogami odkryto na początku lat 50. ubiegłego stulecia. Stanowią one część większego stanowiska archeologicznego – Agios Georgios of Pegeia. Stanowisko znajduje się w odległości ok. 4,5 km od miejscowości Pegeia.

Poza trzema wczesnochrześcijańskimi bazylikami, archeolodzy odkryli tu jeszcze łaźnię i pozostałości rozległego osiedla, nie zaopatrzonego w budowle obronne. W okolicy znajduje się też nekropolia z wykutymi w skale grobami.

Osiedle zostało założone prawdopodobnie między okresem rzymskim i wczesnochrześcijańskim.

Pośrodku dawnego osiedla, na grzbiecie przylądka, znajduje się duża bazylika z trzema chórami w północnej części i kaplicą chrzcielną po stronie zachodniej.

W północno-wschodniej części osiedla znajdują się ruiny mniejszej bazyliki z trzema chórami. Kolejna bazylika stoi u podnóża południowego zbocza przylądka.

Było to zapewne niewielkie miasto o funkcji portu przeładunkowego na trasie Egipt-Konstantynopol, które swój rozkwit przeżyło w VI w., a unicestwione zostało prawdopodobnie w czasie najazdów arabskich w VII-X w.

Cypr | Grecka świątynia w Agios Georgios Pegeia
Cypr | Grecka świątynia w Agios Georgios Pegeia (by brundlephoto )

Dodaj komentarz ...