Słone Jezioro Larnaka

02 marzec 2016.

20
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Słone Jezioro Larnaka4.50 out of 50 based on 2 voters.


Na południu Cypru znajdują się dwa słone jeziora. Jedno z nich, będące rezerwatem przyrody o wyjątkowym, naturalnym pięknie, znajduje się w pobliżu Larnaki, drugie – w okolicach Limassol.

Cypr | Larnaka – krajobraz ze słonym jeziorem i meczetem Hala Sultan Tekke
Cypr | Larnaka – krajobraz ze słonym jeziorem i meczetem Hala Sultan Tekke (by toum2 )

Czym jest słone jezioro?

Słone jeziora charakteryzują się tym, że w ich wodach znajduje się znaczna ilość chlorku sodu, siarczanu magnezu i innych soli. Tego typu akweny występują najczęściej na dość suchych obszarach, gdzie odnotowuje się wysokie temperatury powietrza.

Cypryjskie słone jeziora to nie tylko gwarancja pięknych widoków i ciekawa atrakcja turystyczna, to przede wszystkim ważne obszary życia dla wielu gatunków unikatowej flory i fauny.

Słone jezioro w Larnace

Słone jezioro w Larnace położone jest pomiędzy miastem a jego portem lotniczym.

Przy słonym jeziorze i na pobliskich obszarach bagiennych gromadzą się liczne gatunki ptaków. To doskonałe miejsce do ich obserwacji. Niektóre z nich mieszkają tutaj „na stałe”, inne – jak np. flamingi i inne ptaki wędrowne – spędzają na Cyprze tylko okres zmowy.

Omawiany obszar składa się właściwie z czterech zbiorników wodnych (3 z nich są połączone) o łącznej powierzchni ponad 2 km2.

Zimą jezioro napełnia się wodą, latem zaś wysycha, pozostawiając po sobie tylko spaloną słońcem warstewkę soli.

Cypr | Nad słonym jeziorem w pobliżu Larnaki gromadzą się stada flamingów – to naprawdę przepiękny widok!
Cypr | Nad słonym jeziorem w pobliżu Larnaki gromadzą się stada flamingów – to naprawdę przepiękny widok! (by msiapan )

Istnieją dwa wyjaśnienia zasolenia tego lądowego zbiornika. Jeśli lubimy bajki i legendy możemy uwierzyć w historię o Łazarzu, któremu mieszkanka tej okolicy odmówiła gościny, a on w odwecie przeklął życiodajne jezioro. Wyjaśnienie naukowe jest takie, że skały dzielące jezioro i morze mają porowatą strukturę i umożliwiają przesączanie się morskiej wody.

Nad połyskującą taflą jeziora, na tle zielonych palm, majaczy pobliski meczet Hala Sultan Tekke, tworząc iście bajkowy obrazek, niczym z Baśni 1001 nocy. Równie romantyczny widok tworzą spacerujące nad jeziorem o świcie długonogie flamingi.

Cypr | Larnaka – Jezioro Słone – impresje o zachodzie słońca
Cypr | Larnaka – Jezioro Słone – impresje o zachodzie słońca (by blinkingidiot )

Dodaj komentarz ...