Lefkara

27 kwiecień 2016.

151
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Lefkara0 out of 50 based on 0 voters.


Obowiązkowym punktem zwiedzania Larnaki i okolic jest wybranie się do niewielkiego miasteczka Lefkara. Słynie ono z wyrobów ze srebra oraz koronek nazywanych "Lefkaritika".

Cypr | Niemal na każdym kroku spotkamy sklepy z tradycyjnymi ręcznie haftowanymi serwetami i obrusami
Cypr | Niemal na każdym kroku spotkamy sklepy z tradycyjnymi ręcznie haftowanymi serwetami i obrusami (by cypruspictures )

Lefkara znajduje się niecałe 40 km na wschód od Larnaki. To niewielkie miasteczko liczące około 1000 mieszkańców otaczają góry Troodos. Znajduje się tu wiele malowniczych uliczek, urokliwe, wiekowe domki oraz muzea i przepiękne kościoły.

Ciekawostką jest, że do XVI wieku Lefkara była jednym z największych miast na Cyprze. Wszystko się jednak zmieniło, gdy wyspa została zajęta przez Turków. Miasteczko zostało zniszczone, wiele osób je opuściło. W późniejszych latach, dzięki Brytyjczykom Lefkara znów zaczęła tętnić życiem: domy odbudowano, uliczki odrestaurowano, napływali nowi ludzie.

Spacerując uliczkami Lefkary naszą uwagę przykują siedzące przed domami kobiety haftujące serwety i obrusy. W miasteczku znajduje się wielu złotników, tworzących unikatowe rękodzieła. Tego typu pamiątki nie należą do najtańszych, wykonanie ich jest bardzo pracochłonne.

W 1481 roku miasteczko odwiedził Leonardo da Vinci. Zakupił on haftowany obrus, który został później przekazany katedrze w Mediolanie.

W 1889 roku w Lefkarze została utworzona szkoła koronkarstwa.

Cypr | Lefkara pełna jest urokliwych, wąskich uliczek
Cypr | Lefkara pełna jest urokliwych, wąskich uliczek (by cypruspictures )

Lefkara ma też kilka miejsc, które szczególnie warto zobaczyć. Jednym z nich jest Muzeum Folkloru ukazujące życie na Cyprze sprzed 100 lat. Zobaczymy tu wspaniałe meble, ubrania i przedmioty życia codziennego zamożnej rodziny. Muzeum znajduje się w odrestaurowanym domu.

Kolejnym miejsce, które warto zobaczyć jest dom Patsalosa, w którym mieści się Muzeum Wyrobów Srebrnych i Koronek.

Nad miasteczkiem góruje zjawiskowy kościół Świętego Krzyża, w którym znajduje się XVIII-wieczny oświetlony srebrnymi lampami ikonostas. Zobaczymy tu także Święty Krzyż z drzazgą krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. Swoje kroki warto też skierować do kościoła Michała Archanioła, w którym zobaczymy wspaniałe malowidła ścienne datowane na XII wiek.

Cypr | Lefkara słynie z koronek nazywanych
Cypr | Lefkara słynie z koronek nazywanych "Lefkaritika" (by cyprustourismch )

Brak powiązanych artykułów

Dodaj komentarz ...