Hala Sultan Tekke

01 grudzień 2016.

24
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Hala Sultan Tekke5.00 out of 50 based on 4 voters.


Nad srebrną taflą Jeziora Słonego wznoszą się smukłe palmy. Na tym intensywnie zielonym tle malują się białe kopuły i strzelista wieża pewnej budowli. Cały ten malowniczy obrazek odbija się w wodzie, zapierając dech w piersiach podróżnym i kusząc oko fotografów.

Cypr | Słone jezioro w Larnace, w tle: meczet Hala Sultan Tekke
Cypr | Słone jezioro w Larnace, w tle: meczet Hala Sultan Tekke (by fiore_barbato )

Baśniowa sceneria

Właśnie w takiej baśniowej scenerii, w odległości około 6 km od miasta Larnaka, wznosi się meczet Hala Sultan Tekke – miejsce o dużym znaczeniu religijnym w świecie islamskim.

Niesamowita historia świątyni

Meczet poza tym, że posiada wspaniały widok na słone jezioro, może pochwalić się niesamowitą historią. Budowlę tę wzniesiono w miejscu, gdzie znajdował się grób Umm Haram, uważanej za krewną (w innych źródłach także za mamkę) Mahometa – stąd wyjątkowe znaczenie tego miejsca dla muzułmanów. Każdego roku przybywają tu tysiące pielgrzymów.

Dokładna data powstania świątyni nie jest znana. Nad grobem Umm Haram, która pochowana została w miejscu swojej śmierci (prawdopodobnie spadła z muła w czasie oblężenia Larnaki przez wojska arabskie pod dowództwem swojego męża), stopniowo wznoszono poszczególne budowle świątynne. Jedną z najczęściej powtarzających się dat wzniesienia meczetu jest rok 1816.

Hala Sultan Tekke jest kompleksem, na który składa się meczet, minaret, mauzoleum i parcele mieszkalne.

Wykopaliska archeologiczne ostatnich lat potwierdzają, że obszar wokół słonego jeziora  był zasiedlony już w czasach neolitycznych.

Cypr | Hala Sultan Tekke – wnętrze meczetu
Cypr | Hala Sultan Tekke – wnętrze meczetu (by sonofgroucho )

Dodaj komentarz ...