Na przestrzeni tysięcy lat ten niewielki kraj był wielokrotnie obiektem różnego rodzaju najazdów i okupacji. Po Fenicjanach Cyprem rządzili Asyryjczycy, Grecy, Persowie, Rzymianie itd.

Bez względu na zawiłości dziejów, Cypr nie utracił dotąd swego naturalnego piękna, a jego mieszkańcy niezwykłej radości życia i gościnności. Nic dziwnego, że święta państwowe, kościelne i ludowe festyny obchodzone są tu nadzwyczaj hucznie.

Cypr | Karnawał w Limassol – Cypryjczycy świętują barwnie i wesoło

Cypr | Karnawał w Limassol – Cypryjczycy świętują barwnie i wesoło (img_1739 by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)

1 stycznia – Nowy Rok

Ledwie wskazówki zegarów ustawią się na godzinie 12, a już rozlegają się radosne wiwaty, w niebo strzelają kolorowe fajerwerki, a wesołe kompanie rozpoczynają korowody. Bywa, że do jednej grupy przyłączają się następne i wszyscy razem tańczą.

Na Cyprze tańczą wszyscy: mali i starsi, i do zachowania tanecznych tradycji odnoszą się ze szczególnym zaangażowaniem. Nawet współcześni młodzi ludzie są w stanie pokazać podstawowe warianty tańców ludowych.

Po tańcach wszyscy zasiadają do noworocznego stołu. Tym bardziej, że czeka tam noworoczne ciasto vasilopita. Prawo do jego pokrojenia przysługuje tylko głowie rodziny. To ciasto piecze się z niespodzianką wewnątrz. Jeśli ktoś jedząc swój kawałek natknie się na coś twardego, na przykład na monetę, ma szanse na spełnienie w nowym roku swojego marzenia.

Cypryjczycy, którzy obchodzą święta według starego stylu, w Nowy Rok czczą pamięć świętego Wasyla. Także Święty Mikołaj na Cyprze to nie kto inny, tylko Święty Wasyl – patron panien i kawalerów, który pomaga znaleźć im swoją miłość.

Tradycja wkładania monety w ciasto związana jest z życiem świętego Wasyla. Według legendy, będąc otoczonym przez wrogów, schował cenne przedmioty w bochnie chleba i w taki sposób je ocalił.

20 lutego (2012) – Apokries – początek Tłustego Tygodnia na Cyprze

Apokries, to cypryjski „tłusty tydzień”, który daje człowiekowi możliwość nacieszyć się beztroską radością przed Wielkim Postem – najbardziej surowym okresem w kalendarzu liturgicznym.

W tym czasie na Cyprze odbywają się przyjęcia i zaprasza się – zwłaszcza tych dawno nie widzianych – gości. Muzyka i głos bębnów roznoszą się po całym kraju. Apokries rozpoczyna się w czwartek tygodnia, który Cypryjczycy nazywają „aromatycznym” – wtedy przygotowuje się liczne potrawy z mięsa. Oprócz przeróżnych odmian mięsa grillowanego, popularne są pierożki z mięsnym nadzieniem – trzeba wszak najeść się do woli! Tłusty Tydzień kończy się „serową niedzielą”, tyrofagos, która stanowi ostatni dzień karnawału. Mięsne nadzienie „ravioli” zamienia się w serowe i twarogowe (a sery mają Cypryjczycy wspaniałe).

Karnawał kończy się wielkim, świątecznym pochodem, po czym sąsiedzi, przyjaciele i krewni zasiadają wspólnego stołu, i starają się zjeść wszystko, co jeszcze pozostało. Następnego dnia zaczyna się post i stół należy oczyścić ze świątecznych potraw.

Cypr | Przygotowania do Sylwestra

Cypr | Przygotowania do Sylwestra (Champagne Mandois by George M. Groutas na licencji CC BY 2.0)

25 marca – Narodowy Dzień Greckiej Niepodległości

Święto upamiętnia dzień proklamowania niepodległości w 1821 r. Cypr jest krajem niepodległym i Cypryjczycy są z tego dumni, zresztą – jaki kraj, przeżywszy tyle różnych najazdów i politycznych intryg, nie cieszyłby się z wolności? Większość mieszkańców Cypru stanowią Grecy i Cypr zawsze odczuwał polityczne oddziaływanie Grecji. Cypryjczycy zawsze przyznawali, że są częścią greckiej kultury, częścią „kolebki cywilizacji”. To święto ma duże znaczenia zarówno dla Greków, jak i dla Greków-Cypryjczyków. W tym dniu organizuje się zwykle uroczyste pochody z tańcami i pieśniami. W domach czekają zaś świątecznie zastawione stoły.

1 kwietnia – Narodowe Święto Cypru

Pełna nazwa tego święta brzmi: Dzień Rozpoczęcia Narodowej Walki Wyzwoleńczej Przeciwko Angielskim Kolonizatorom.

W 1571 r. Cypr został zajęty przez potężne Imperium Osmańskie. W tamtym czasie wyspa, pozostająca w poważnym kryzysie ekonomicznym, była gotowa przyjąć każdego, kto uwolni ją od wysokich podatków ustanowionych przez Wenecjan. Niestety, Turcy-wybawcy nie spełnili oczekiwań Cypryjczyków. Do 1878 r. wyspa pozostawała w rękach Osmanów. Zaczęły narastać nastroje antytureckie i ruchy zjednoczeniowe z Grecją. Na mocy porozumienia z Wielką Brytanią Turcja, w ramach sojuszu obronnego przeciwko Rosji, przekazała jej prawa do Cypru. Po aneksji Cypru w 1914 r. Wielka Brytania oficjalnie ogłosiła w maju 1923 roku wyspę swoją kolonią.

1 kwietnia 1955 r. rozpoczęła działalność „Narodowa organizacja cypryjskich bojowników o niepodległość”. Cypr pogrążył się w zamieszkach, wystąpieniach antybrytyjskich i starciach zbrojnych. Potrzeba było kilku lat zanim Cypr uzyskał wreszcie autonomię, zaś walka o wolność i niepodległość została uwieńczona dopiero w 1959 roku.

Pełnoprawnym członkiem ONZ Cypr stał się we wrześniu 1960 r.

Cypr | Pod koniec karnawału tłuste, mięsne potrawy ustępują miejsca serowym przekąskom

Cypr | Pod koniec karnawału tłuste, mięsne potrawy ustępują miejsca serowym przekąskom (Cyprus traditional cheese 'Hellim' by Giia | Guldal Aydinli na licencji CC BY 2.0)

1 maja – Święto Pracy

Obchody tego majowego święta można podzielić na dwie części: poważną i wesołą. Do poważnej można zaliczyć odbywające się na ulicach Cypru demonstracje i mityngi robotników, związków zawodowych itd. Do wesołej – wszystko, co wiąże się z rozrywką. Na placach, w teatrach i w salach koncertowych odbywają się różne imprezy. 1 maja każdego roku na wyspę przylatuje jakaś supergwiazda, której występy stają się centrum uwagi mieszkańców i gości wyspy.

W tym dniu popularny jest też zwyczaj plecenia wianków z dziko rosnących traw i polnych kwiatów, aby odegnać złe duchy chcące zakłócić radosny nastrój.

Do obchodów 1 Maja należy zaliczyć jeszcze przypadająca w tym dniu rocznicę wejścia kraju do Unii Europejskiej (2005), co należy do najważniejszych wydarzeń współczesnej historii wyspy.

6 maja – Anthestiria

Święto Kwiatów na Cyprze, czyli Anthestiria, to szczególny wyraz szacunku dla niezwykłego bogactwa przyrodniczego tej wyspy. Specjalnie z okazji tego święta zbiera się komisja uczonych biologów, która podsumowuje badania fauny i flory swojego kraju.

Na tej niewielkiej wyspie naliczono ok. 2000 gatunków roślin, z czego około 150 gatunków endemicznych, to jest takich, które można spotkać wyłącznie na Cyprze. Są to przede wszystkim różne gatunki storczyków, lilii, tulipanów i mieczyków.

Anthestiria tradycyjnie obchodzi się w maju. Maj jest na Cyprze uważany już za miesiąc letni, nie ma jednak jeszcze upałów, a wszystkie rośliny zdają się gromadzić energię na przetrwanie mających nadejść gorących dni.

Sama nazwa święta pochodzi od greckiego słowa „anthos”, co oznacza „kwiat”.

Cypr | Radosny taniec w winogronach przy okazji winnego festiwalu w Limassol

Cypr | Radosny taniec w winogronach przy okazji winnego festiwalu w Limassol (Dancing on grapes by Ivan C na licencji CC BY 2.0)

1 października – Dzień Niepodległości

Święto obchodzone na Cyprze z wielkim szacunkiem i nie mniejszym rozmachem. W 1960 roku Cypr uzyskał długo oczekiwaną niezależność i stał się suwerennym państwem.

Dzień Niepodległości, to jeszcze jeden dzień, kiedy rodzina zbiera się razem i zaprasza gości. Przygotowania zaczynają się od rana. W domu ta praca spada zwykle na barki gospodyni, podczas gdy pozostali domownicy udają sie na defiladę wojskową, która rozpoczyna się o godz. 11 miejscowego czasu. Defilada to szczególna okazja dla gości Cypru, aby podziwiać cypryjską armię. Po tym, jak przebrzmią ostatnie dźwięki fanfar, zaczynają się spacery, które potrwają do późnego wieczora. W programie święta zawsze są występy teatralne oraz uliczne koncerty z udziałem gwiazd estrady i cyrku. Na wszystkich obecnych czeka smaczne jedzenie, napoje i tradycyjne słodkości.

28 października – Dzień Ochi na Cyprze

Historia każdego kraju liczy wiele wojen, w których albo broniono się przed najeźdźcą, albo realizowano plany zaborcze. Przypadek sprawił, ze mała wyspa Cypr stała się skrzyżowaniem dróg morskich i wiążącym ogniwem między Europą, Bliskim Wschodem i Afryką. Takie położenie było często zaletą, ale często też sprawiało problemy.

Również II wojna światowa nie ominęła Cypru. Faszystowskie Włochy chciały widzieć Grecję, jako swego sojusznika i rozmieścić na jej terytorium kontyngent wojsk, a także korzystać z przestrzeni powietrznej Grecji do ataku na Związek Radziecki. Mussolini zaproponował Grecji neutralność, ale w odpowiedzi usłyszał zdecydowane „nie”, co po grecku brzmi właśnie „ochi”. Zdarzyło się to 28 października 1940 roku. Opór Greków i Cypryjczyków trwał ok. 7 miesięcy i na koniec wojska Mussoliniego musiały ustąpić. Było to znaczące zwycięstwo nad faszystami w Europie Południowej .

Dla upamiętnienia zdecydowanego odporu faszystowskich wojsk, dzień 28 października jest wielkim świętem zarówno dla Cypru, jak i dla samej Grecji. Odbywają się w tym dni parady wojskowe, zabawy i demonstracje.

Zainteresują Cię również

Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas pomyśleć nad wysłaniem kartek z życzeniami!...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...
Klasztor Kykkos w górach Troodos Klasztor Kykkos w górach Troodos
Ten piękny i uważany za najwspanialszą budowlę tego typu na Cyprze, XI-wieczny klasztor, leży w górach Troodos, na...
Zabytki Nikozji Zabytki Nikozji
Nikozja – stolica Cypru – ma bardzo wiele imponujących zabytków i ciekawych atrakcji. Zobaczymy tu wiele...
„Z widokiem na wschód słońca” Victorii Hislop – recenzja książki „Z widokiem na wschód słońca” Victorii Hislop – recenzja książki
Romantyczny tytuł i subtelna okładka zapowiadają lekką, wakacyjną lekturę, jednak kalendarium dziejów i mapka,...
Średniowieczny Festiwal w Ayia Napa Średniowieczny Festiwal w Ayia Napa
W sobotę 10 października w mieście Ayia Napa rozpoczyna się prawdziwe święto miłośników historii i kultury...