Festiwal wina w Limassol

18 sierpień 2016.

130
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Festiwal wina w Limassol5.00 out of 50 based on 1 voters.


Cypryjskie wino było sławne już w starożytności. Niektórzy wierzą, że tutejszych trunków kosztował sam Dionizos. Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach kraju i tu najhuczniej obchodzi się święta i festiwale związane z winobraniem. Do najbardziej popularnych należy Festiwal Wina w Limassol.

Cypr | Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach Cypru
Cypr | Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach Cypru (by graeme )

Co, gdzie, kiedy?

Festiwal Wina w Limassol (Limassol Wine Festival) odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września.

W roku 2016 festiwal odbędzie się w dniach: 26 VIII – 04 IX.

Limassol to nazwa zarówno miejscowości, jak i całego dystryktu (jednego z sześciu na Cyprze), położonego na południu kraju.

Stąd właśnie, a dokładnie z niewielkich wiosek położonych na południowych zboczach gór Troodos, pochodzą najlepsze winogrona na Cyprze.

Wytwórnie win, produkowane w nich trunki oraz doroczny winny festiwal zaliczane są do największych atrakcji regionu Limassol.

Festiwal odbywa się na terenie Ogrodów Miejskich (Municipal Garden) w Limassol. Pierwsi goście pojawiają się tu każdego dnia wieczorem (około 19:00), a zabawa kończy się przed północą.

Degustacja

Udział w Festiwalu Wina to przede wszystkim okazja do darmowej degustacji rozmaitych trunków, zarówno tych znanych już powszechnie na arenie międzynarodowej, jak i pochodzących od mniejszych producentów działających na lokalną skalę.

Cypr | Festiwal Wina w Limassol odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września
Cypr | Festiwal Wina w Limassol odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września (by jorge-11 )

Trochę historii

Festiwal mający na celu uczczenie jednego z największych naturalnych skarbów Cypru – winogron i produkowanego z nich wina, po praz pierwszy odbył się w 1961 roku.

Od tej pory impreza powtarzana jest co roku, goszcząc nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także coraz liczniejszych turystów.

Festiwal Wina w Limassol nie bez przyczyny kojarzony jest ze starożytnymi Dionizjami – świętem na cześć boga wina i płodności, w czasie którego odbywały się uczty, procesje i przedstawienia teatralne.

Cypr | Ugniatanie winogron
Cypr | Ugniatanie winogron (by iswc )

Uczta kulturalna

Organizatorzy imprezy w Limassol, dbają nie tylko o uciechy podniebienia swoich gości, ale – kontynuując najdawniejsze tradycje winnych festiwali – zapraszają do miasta zespoły muzyczne i grupy teatralne. Zewsząd dobiegną nas nie tylko radosne śmiechy i śpiewy tłumu ale także dźwięki buzuki.

Udział w festiwalu jest więc nie tylko szansą na degustację cypryjskiego wina i specjałów lokalnej kuchni – to także wyśmienita uczta kulturalna.

Część przedstawień odbywa się w amfiteatrze i przy statui "Vraka Man”, przedstawiającej mężczyznę z szeroko rozpostartymi ramionami, dzierżącego winne grono i amforę, a część na kortach tenisowych. Program artystyczny zaczyna się zwykle wieczorem około godziny 20-21. Przedstawienia dla dzieci mają miejsce w teatrze lalkowym Municipal Puppet Show Theatre i rozpoczynają się o godzinie.

Cypr | Degustacja to jeden z najprzyjemniejszych elementów festiwalu
Cypr | Degustacja to jeden z najprzyjemniejszych elementów festiwalu (by iswc )

Jak tu dotrzeć?

Na festiwal Wina do Limassol można dotrzeć bezpłatnym autobusem z kilku cypryjskich miast: Nikozji, Larnaki, Ayia Napa i Pafos.

Przykładowy autobus odjeżdża o 6:30 z Nikozji, o godzinie 8:00 dociera na miejsce festiwalu, o 23:00 wraca do Nikozji, w której jest 15 minut po północy. (w każdym roku daty i godziny odjazdów mogą ulegać zmianie, podana informacja jest tylko orientacyjna).

Przez tych kilka świątecznych dni władze Limassol organizują także bezpłatny transport na teren festiwalu z rożnych punktów miasta.

Więcej informacji: www.cyprusevents.net

Cypr | Festiwal wina to doskonała okazja do skosztowania różnych lokalnych smakołyków, np. pysznych cypryjskich słodyczy
Cypr | Festiwal wina to doskonała okazja do skosztowania różnych lokalnych smakołyków, np. pysznych cypryjskich słodyczy (by jorge-11 )

Dodaj komentarz ...