Büyük Han (Buyuk Han)

19 listopad 2014.

159
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Büyük Han (Buyuk Han)0 out of 50 based on 0 voters.


Za jeden z najpiękniejszych zabytków na Cyprze uważany jest Buyuk Han, czyli Wielki Zajazd. Znajduje się w północnej Nikozji, w centrum miasta.

Cypr | Dziedzinien Buyuk Han
Cypr | Dziedzinien Buyuk Han (by cypruspictures )

Kilka słów o historii Buyuk Han

Buyuk Han wybudowany został w 1576 roku przez Turków jako zakwaterowanie dla handlarzy podróżujących z Anatolii i innych zakątków Cypru. Przyjeżdżali tu, by sprzedawać na bazarze: jedwab, bawełnę, biżuterię oraz przyprawy. W późniejszych latach zajazd stał się centralnym więzieniem, a później, w 1893 roku – schronieniem dla najuboższych. Dla zwiedzających budynek został otwarty w 2002 roku.

Jak wygląda Buyuk Han

Z zewnątrz Buyuk Han przypomina fortecę. Wysoko, w grubych murach znajdują są małe okna, które miały chronić przez złodziejami. W środku znajdowały się przecież drogocenne przedmioty! Do budynku prowadzą dwie bramy – wschodnia i zachodnia. Wewnątrz znajduje się 68 pokoi.

Na dziedzińcu znajduje się fontanna, w której obmywa się stopy przed modlitwą oraz niewielki meczet.

Cypr | Kawiarnia na dziedzińcu
Cypr | Kawiarnia na dziedzińcu (by cypruspictures )

Buyuk Han dziś

Zajazd możemy odwiedzać o każdej porze dnia. Oprócz licznych sklepów z pamiątkami, gdzie kupimy piękne szale, ceramikę, obrazy czy rzeźby, znajdują się tu też kawiarnie, w których napijemy się domowego wina czy skosztujemy specjałów kuchni tureckiej. Często odbywają się tu koncerty, spektakle, pokazy taneczne, a nawet… śluby!

Cypr | Jeden z licznych sklepów z pamiątkami
Cypr | Jeden z licznych sklepów z pamiątkami (by cypruspictures )

Dodaj komentarz ...