Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?

26 lipiec 2017.

85
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?4.00 out of 50 based on 2 voters.


Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć gafy i ewentualnej niechęci ze strony mieszkańców tego kraju.

Cypr | Rozmowom mieszkańców Cypru często towarzyszą podniesione głosy i wyrazista gestykulacja
Cypr | Rozmowom mieszkańców Cypru często towarzyszą podniesione głosy i wyrazista gestykulacja (by anyadora )

Zwiedzanie świątyń

Przede wszystkim należy pamiętać o stosownym ubraniu przy zwiedzaniu budowli sakralnych. Do świątyni nie mogą wejść osoby z odkrytymi ramionami i kolanami. W wielu miejscach na czas zwiedzania można wypożyczyć chusty i spodnie. Osoba, która zlekceważy zakaz może nie zostać wpuszczona do środka.

Przy wejściu do meczetów należy zdjąć buty. Ważne jest też unikanie zwiedzania w porach nabożeństw i zwiedzania.

Napiwki

Na wyspie przyjęty jest zwyczaj dawania napiwków za niewielkie usługi. Przykładem może być wniesienie bagażu, posprzątanie pokoju czy obsługa kelnerska. Przyjęło się, że napiwek powinien wynosić 10% wartości rachunku.

Podział Cypru

Będąc na południu wyspy należy unikać rozmów na temat podziału Cypru na strefę północną i południową. Pamiętajmy, aby nie opowiadać o wyprawach na północ – wielu Cypryjczyków ich nie popiera. Nie należy nazywać tamtych miejsc "Cyprem tureckim" czy Turcją.

Cypr | Wchodząc do świątyni należy zakryć ramiona i kolana
Cypr | Wchodząc do świątyni należy zakryć ramiona i kolana (by currybet )

Temperament

Mieszkańcom Cypru podczas rozmów często towarzyszą podniesione głosy i gestykulacja. Taka ekspresja jest na wyspie czymś naturalnym i należy się do niej przyzwyczaić.

Cypryjczycy również bardzo chętnie dotykają się wzajemnie. Ich życie toczy się zazwyczaj w niewielkich społecznościach, przez co nie muszą stosować się do sztucznie narzuconych zasad etyki. Turyści odwiedzający wyspę często odnoszą wrażenie, że tutaj każdy się zna.

Kolacja

Popularnym na Cyprze zwyczajem jest późne jadanie kolacji. Mieszkańcy często spotykają się w restauracjach czy barach, które są otwierany dopiero o 20:00.

Dodaj komentarz ...