Wielkanoc na Cyprze

11 kwiecień 2017.

84
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Wielkanoc na Cyprze4.67 out of 50 based on 3 voters.


Wielkanoc jest najważniejszym świętem liturgicznym na Cyprze. Obchodzi się ją radośnie, w gronie rodziny i przyjaciół. Poza pisankami, nieodzownym elementem świat są barwne gałązki kwitnących cytryn i pomarańczy, którymi przyozdabia się domy i kościoły.

Cypr | Mieszkańcy Cypru malują pisanki na czerwono
Cypr | Mieszkańcy Cypru malują pisanki na czerwono (by jorge-11 )

Świąteczne jajka

Na Cyprze, podobnie jak w Polsce, gotuje się na Wielkanoc jajka. Wszystkie malowane są na czerwono. W ten sposób upamiętniana jest krew Chrystusa. Zgodnie z tradycją, przy świątecznym stole odbywa się bitwa na jajka. Zabawa polega na stukaniu się jajkiem o jajko. Wygrywa osoba, której jajo nie zostanie stłuczone. Pisane będzie jej szczęście i dobrobyt.

Przygotowania i porządki

Przed świętami we wszystkich cypryjskich domach odbywają się intensywne porządki. Zwykle w mniejszych miejscowościach w Wielki Piątek młode dziewczęta zajmują się dekorowaniem kościoła. Używają do tego przepięknych, różnokolorowych kwiatów. Lokalne społeczności, głownie wiejskie, rywalizują w konkursie na najpiękniej przyozdobiony grób Chrystusa.

Cypr | W Wielki Piątek z każdego kościoła wyrusza procesja
Cypr | W Wielki Piątek z każdego kościoła wyrusza procesja (by jorge-11 )

Świętowanie i nabożeństwa

Niektórzy Cypryjczycy malują pisanki już w Wielki Czwartek. Wówczas też odbywa się uroczyste i trwające kilka godzin nabożeństwo upamiętniające Ostatnią Wieczerzę.

Wielki Piątek jest dniem, kiedy odbywa się procesja. W trakcie jej trwania obnosi się symboliczne ciało Pana. Z każdego kościoła wyrusza jedna procesja i spotykają się w jednym, wyznaczonym punkcie. Towarzyszą temu żałobne pieśni.

W Wielką Sobotę odprawiana jest liturgia rezurekcyjna. W sobotę wieczorem można być także świadkiem ciekawego obrzędu palenia na stosie drewna figurki Judasza.

Niedziela Wielkanocna jest dniem radosnym. Wszyscy weselą się z powodu Zmartwychwstania Pańskiego.

Na zakończenie postu Cypryjczycy spożywają wcześniej przygotowaną zupę avgolémono. Robi się ją z wywaru mięsnego, cytryny i jaj.

Cypr | Piękny i wonny kwiat cytryny
Cypr | Piękny i wonny kwiat cytryny (by kellyhogaboom )

Dodaj komentarz ...