Cypryjskie królestwo kotów

26 styczeń 2017.

81
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.40 na 5)
Cypryjskie królestwo kotów4.40 out of 50 based on 5 voters.


Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna Wielkiego – święta Helena. Chciała w ten sposób pozbyć się jadowitych węży, które po 36-letniej suszy rozpanoszyły się na wyspie.

Cypr | Cypr nazywany bywa
Cypr | Cypr nazywany bywa "wyspą kotów" (by glenbowman )

Koty zostały przywiezione na Cypr statkami. Wypuszczono je na południowym krańcu wyspy, który nazwano Kocim (Kapo Gata). Wałęsającymi się czworonogami zaopiekowali się mnisi z położonego opodal klasztoru, który od tego momentu zyskał nazwę Kociego lub Monastyru Świętego Mikołaja od Kotów. Jest to prawdopodobnie najstarszy klasztor na wyspie.

Klasztor położony jest niedaleko słonego jeziora półwyspu Akrotiri. Niezwykle piękne dla oka są momenty, gdy w okresach wezbrania wód pobliskiego zbiornika zlatują nad niego tysiące flamingów.

Klasztor Świętego Mikołaja zamieszkuje około stu kotów oraz mniszki zajmujące się ich karmieniem.

Wszędzie tam, gdzie są karmiciele, są i koty. Czarne, bure, pręgowane – zobaczymy je spacerujące w centrum miasta, leniwie drzemiące na ławce czy na maskach samochodów. Spacerują samotnie lub całymi gangami. Gdy się zmęczą, wylegują się na murkach i chodnikach. Z pozoru wydają się być leniwe, lecz kto zna ich prawdziwą naturę wie, że to tylko pozory.

Cypr | Klasztor Agios Nikolaos ton Gaton na Przylądku Gata
Cypr | Klasztor Agios Nikolaos ton Gaton na Przylądku Gata (by glenbowman )

Dodaj komentarz ...