Symbole Cypru

01 grudzień 2015.

194
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Symbole Cypru5.00 out of 50 based on 1 voters.


Co jako pierwsze przychodzi nam na myśl kiedy myślimy o Cyprze? Smaczna kuchnia, piękne plaże, a może zabytki? Poniżej przedstawiamy symbole, które mogą kojarzyć się z Cyprem.

Cypr | Cypr słynie ze swych pięknych plaż
Cypr | Cypr słynie ze swych pięknych plaż (by mesec )

Afrodyta

Według legendy to właśnie u wybrzeża tej wyspy z morskiej piany wyłoniła się najpiękniejsza z greckich bogiń i patronka wyspyAfrodyta. Pétra toú Romíou, czyli trzy potężne skały wystające z morskiej wody, znaczą miejsce gdzie z fal wyłoniła się bogini miłości stojąca na ogromnej muszli, ciągniętej przez delfiny. Niedaleko tego miejsca, na lądzie dostrzec można jeszcze ruiny świątyni, którą wybudowano na cześć Afrodyty.

Pétra toú Romíou nie jest jedynym miejscem na Cyprze poświęconym bogini. Inne równie ważne obiekty z nią związane odnaleźć można podążając jednym z trzech szlaków turystycznych. Na trasie zobaczyć można m.in. ruiny świątyni Afrodyty w Amathous, sanktuarium Afrodyty w Palaepafos oraz Łaźnie Afrodyty w pobliżu Polis.

Klasztory i cerkwie

Wędrując po pięknych Górach Troodos natknąć się można na dziesięć bizantyjskich cerkwi, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto w tych samych górach leży XI-wieczny klasztor Kykkos, uważany za jeden z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej na Cyprze. Zarówno cerkwie jak i klasztor słyną ze swej niepowtarzalnej kolekcji ikon i fresków.

Sery

Cypryjskie sery produkowane są z mleka hodowanych na wyspie owiec i kóz, dzięki czemu mają tak niepowtarzalny smak. Najbardziej znane to oczywiście halloumi oraz kefalotyri, które najlepiej smakują podawane na ciepło – smażone lub grilowane. Każdy kto choć raz był na Cyprze z pewnością zdążył zakochać się w smaku tamtejszych wyrobów.

Piękne plaże

Cypr słynie ze swych pięknych, złocistych plaż. Jest to raj na ziemi dla wszystkich amatorów kąpieli, tych słonecznych, jak i tych morskich. Krystalicznie czysta woda zachęca również do podziwiania podwodnego świata i uprawiania sportów wodnych. Najpiękniejsze cypryjskie plaże to Finikoudes, Ayia Napa, Zatoka figowców, Plaża gubernatora oraz Petra Tou Romiou.

Cypr | Miejsce narodzin Afrodyty, czyli Pétra toú Romíou
Cypr | Miejsce narodzin Afrodyty, czyli Pétra toú Romíou (by littlemisspurps )

Mozaiki

Na terenie Parku Archeologicznego w Pafos podziwiać można rzymskie mozaiki z II-V wieku, odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w pozostałościach pięciu rzymskich willi – Domu Dionizosa, Domu Aiona, Domu Orfeusza i Domu Tezeusza oraz Domu Czterech Pór Roku. Główną tematyką mozaik są sceny z mitologii, przedstawiające antycznych bogów i bohaterów.

Wino

Cypr jest ojczyzną najstarszego wina na świecie, produkowanego według tej samej, niezmienionej receptury i pod tą samą nazwę, a mianowicie Commandarii. Fakt ten nie dziwi jeśli weźmie się pod uwagę to, iż historia winiarstwa na wyspie sięga 5000 lat wstecz. Produkcji wina na Cyprze poświęcone są także szlaki kulturowe, na trasie których leżą takie obiekty jak  Muzeum Wina w Limassol czy Zamek Kolossi.

Za najsmaczniejsze cypryjskie wina uważa się wspomnianą już Commandarię, Arsyno, Palomino, Bellapais, Afrodhite, White Lady i Othello.

Cypr | Rzymskie mozaiki z Pafos
Cypr | Rzymska mozaika z Domu Dionizosa w Pafos (by jorge-11 )

Dodaj komentarz ...