Kłusownictwo na Cyprze

23 lipiec 2013.

148
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Kłusownictwo na Cyprze0 out of 50 based on 0 voters.


Cypr to wyspa pełna słońca, cudownego wina i wyśmienitych potraw. Jeśli już jesteśmy przy kuchni, warto zwrócić uwagę na jedne, niezbyt pochlebne, choć popularne danie o nazwie ambelopoulia.

Cypr | Birdlife Cyprus zajmuje się ochroną ptaków przed kłusownikami na wyspie
Cypr | Birdlife Cyprus zajmuje się ochroną ptaków przed kłusownikami na wyspie (by j_benson )

Ambelopoulia przyrządza się ze schwytanych ptaków, migrujących do ciepłych krajów. Niestety, bardzo często są to gatunki zagrożone wyginięciem.

Przyrządzone z ptaków wędrownych potrawy są lokalnym przysmakiem dlatego wielu mieszkańców Cypru od lat zajmuje się kłusownictwem. Danie przyrządzone z takiego ptaka może kosztować nawet 40 EUR.

Ptaki łapane są w bardzo brutalny sposób, np. przez zarzucanie cienkich siatek czy strzelanie z broni. Przynętą są nagrania ptasiego śpiewu.

Obecnie wiele organizacji, między innymi Birdlife zajmuje się ochroną ptaków przed kłusownikami. Pułapki są niszczone, a złapanym kłusownikom grozi kara grzywny.
 
Jak wynika z raportu opracowanego przez Birdlife, znaczna część ptaków chwytana jest niedaleko terenu brytyjskiej bazy wojskowej Dhekelia.

Więcej informacji na temat pomocy zagrożonym gatunkom ptaków można znaleźć na cypryjskiej stronie organizacji Birdlife: www.birdlifecyprus.org.

Cypr | Potrawy przyrządzane z wędrownych ptaków są lokalnym przysmakiem
Cypr | Potrawy przyrządzane z wędrownych ptaków są lokalnym przysmakiem (by paussus )

Dodaj komentarz ...