Cypr ma nowego prezydenta

11 marzec 2013.

144
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Cypr ma nowego prezydenta0 out of 50 based on 0 voters.


Cypr wybrał nowego prezydenta. 28 lutego 2013 roku głową państwa został Nikos Anastasiadis,  prawnik i polityk. Jego największym rywalem był Stawros Malas.

Cypr | Flaga Cypru
Cypr | Flaga Cypru (by mamchenkov )

Nowy prezydent w pierwszej turze zdobył ponad 200 tys. głosów (45,5%). W drugiej turze otrzymał 57,5% wygrywając tym samym z komunistą Stawrosem Malasem.

Nikos Anastasiadis urodził się 27 września 1946 we wsi Pera Pedi. W 1969 roku ukończył prawo na Narodowym Uniwersytecie Ateński, a w 1971 roku  studia podyplomowe na University College London (prawo morskie). Założył własną firmę prawniczą Anastasiadis i Partnerzy, która specjalizowała się w prawie finansowym i handlowym, cywilnym oraz morskim. Był również jednym z założycieli Zgromadzenia Demokratycznego (1997 objął przywództwo), wicemarszałkiem, przewodniczącym komisji spraw zagranicznych, a także pełnił funkcje przewodniczącego frakcji partyjnej. Anastasiadis jest żonaty i ma dwie córki.

Nowego prezydenta czekają trudne zadania. Jednym z nich jest jak najszybsze zakończenie negocjacji z Unią Europejską i Międzynarodowych Funduszem Walutowym w sprawie  pożyczki, dzięki której Cypr nie zbankrutuje.

Nikos Anastasiadis deklaruje, że zrobi wszystko, aby przywrócić wzrost gospodarczy kraju.

Wybory prezydenckie na Cyprze odbywają się co pięć lat.

Cypr | Po prawej - Nikos Anastasiadis
Cypr | Po prawej - Nikos Anastasiadis (by neadhmokratia )

Dodaj komentarz ...