Świętowanie na Cyprze

14 wrzesień 2016.

143
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Świętowanie na Cyprze0 out of 50 based on 0 voters.


Cypryjczycy uwielbiają świętować. Nieważne czy jest to wesele, chrzciny czy imieniny – impreza musi być huczna. Towarzyszyć temu muszą oczywiście tańce oraz muzyka.

Cypr | Tradycyjne cypryjskie wesele
Cypr | Tradycyjne cypryjskie wesele (by mamchenkov )

Wesele

Dawniej cypryjskie wesele trwało aż tydzień i obowiązkiem było rozpoczęcie go w niedzielę. Dzisiaj większość tych rytuałów poszło w zapomnienie, wesele trwa pół dnia i można wyprawić je w dowolny dzień.

Tak jak w Polsce, młode pary najchętniej biorą śluby latem, najlepiej w roku nieprzestępnym, ponieważ może przynieść to pecha. Podczas uroczystości ślubnej młoda para zostaje ukoronowana berłami. Niestety nie każdy z gości może to zobaczyć, ponieważ jest ich zazwyczaj zbyt dużo, aby pomieścili się w świątyni.

Wesele rozpoczyna się wieczorem. Goście weselni częstowani są najczęściej: talarkami ziemniaczanymi, pomidorami, ogórkami, pieczoną jagnięciną, zapiekanym makaronem oraz migdałowymi ciasteczkami.

Tańce trwają do północy. Najważniejszym momentem jest choros tou androjinou, czyli taniec młodej pary, podczas którego obsypywani są pieniędzmi.  Gdy nowożeńcy opuszczą salę, wesele dobiega końca.

Chrzciny

Chrzciny na Cyprze obchodzone są zupełnie inaczej niż w północnej Europie. Jedną z różnic jest to, że nagie dziecko zanurzane jest całe w wodzie, namaszcza olejkiem i ubierane w odświętny strój. Funkcję gospodarza pełni ojciec chrzestny. Podczas uroczystości rozdaje gościom pamiątki, zazwyczaj figurki zwierząt, małe lalki lub zdjęcia dziecka. Po ceremonii rozpoczyna się uroczystość, w której uczestniczyć może nawet sto osób. Chrzciny mają nieco skromniejszą oprawę niż wesele.

Cypr | Najważniejszym świętem religijnym na Cyprze jest Wielkanoc
Cypr | Najważniejszym świętem religijnym na Cyprze jest Wielkanoc (by oparrish )

Święta i festiwale

Okazji do świętowania nie brakuje. W wielu miastach i wioskach organizowane są festyny i festiwale. Jednym z ciekawszych jest święto wina, organizowane w Limassol. Festiwal trwa 12 dni, uczestniczy w nim blisko 100 tys. gości, którzy wypijają wspólnie aż 30 tys. litrów wina!

Innym festiwalem, w którym warto uczestniczyć jest święto kwiatów. Odbywa się w maju, niemal w każdym cypryjskim miasteczku. Organizowane są wówczas konkursy oraz uliczne pochody.

Należy pamiętać, że Cypryjczycy są bardzo religijnym narodem. Najważniejszym świętem jest dla nich Wielkanoc. Bardzo ważne są również Zielone Świątki oraz oczywiście Boże Narodzenie, chociaż nie odgrywa tak ważnej roli jak w Polsce.

Cypr | Cypryjczycy uwielbiają świętować
Cypr | Cypryjczycy uwielbiają świętować (by jorge-11 )

Dodaj komentarz ...