Jak Cypryjczycy spędzają Boże Narodzenie?

14 grudzień 2017.

136
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Jak Cypryjczycy spędzają Boże Narodzenie?4.00 out of 50 based on 5 voters.


Święta Bożego Narodzenia, w odróżnieniu od Wielkanocnych, są na Cyprze ciche i spokojne. Jest to dzień, w którym spotyka się przy stole cała rodzina.

Cypr | Ozdoby świąteczne w jednym z cypryjskich sklepów
Cypr | Ozdoby świąteczne w jednym z cypryjskich sklepów (by cypruspictures )

25 grudnia

Boże Narodzenie na Cyprze obchodzone jest 25 grudnia. W przeciwieństwie do naszej polskiej tradycji Cypryjczycy nie świętują wigilii, czyli wieczoru poprzedzającego Święta.

Grudzień na Cyprze jest bardzo ciepły, temperatury oscylują zwykle w granicach 18 stopni Celsjusza, dlatego też świąteczny stół stawiany jest często na tarasie lub w ogrodzie.

Co znajduje się na cypryjskim stole?

Na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnie pieczonego indyka, potraw z wieprzowiny (np. souvla) oraz słodyczy (szarlotki, bożonarodzeniowych ciasteczek czy kulek czekoladowych). Na stole kładzione są również najpiękniejsze obrusy i serwetki. Sami domownicy ubierają się elegancko i starają się założyć przynajmniej jedną nową rzecz.

Nie wszystkie cypryjskie dzieci odwiedza święty Mikołaj... ale nie martwcie się, po prostu niektórym przynosi prezenty Święty Bazyli! Niektórzy szczęściarze dostają prezenty dwa razy.

Mikołaj odwiedza dzieci 24 grudnia, a Święty Bazyli – zgodnie z tradycją – 31 grudnia.

Cypr | Choinka na placu w Limassol
Cypr | Choinka na placu w Limassol (by iswc )

Stary zwyczaj

W niektórych górskich wioskach wciąż panuje zwyczaj nie zamykania w czasie świąt Bożego Narodzenia drzwi do domu. Dzięki temu Matka Boska z malutkim Jezusem może wejść i sprawdzić, czy wszystko jest przygotowane na spotkanie z jej nowo narodzonym synem.

Dodaj komentarz ...