Pamiątki z Cypru

10 sierpień 2016.

112
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Pamiątki z Cypru5.00 out of 50 based on 2 voters.


No i stało się. Urlop się kończy i trzeba opuścić tę wspaniałą wyspę, jaką jest Cypr. Ale przecież nie możemy wrócić z pustymi rękami. Rodzina i przyjaciele czekają na pamiątki!

Cypr | Stoisko z koronkami w Lekfar
Cypr | Stoisko z koronkami w Lekfar (by andrewhurley )

Ciekawe pamiątki można zakupić na miejscowym targu lub w sklepie z pamiątkami. Jednak w tych typowych, turystycznych nie znajdziemy nic szczególnego, rzadko spotykanego, co by nas mogło oczarować.

Warto wybrać się więc np. do popularnej wioski Lekfar, gdzie wyrabia się ręcznie biżuterię i koronki, które znane są już na całym świecie. Kupimy tam sobie piękne serwetki czy stylowe kolczyki. Można także zaopatrzyć się w stylowe przedmioty albo zabawki zrobione z drewna różanego. Jedynym minusem jest niestety ich cena. 

Popularne są również cypryjskie alkohole: cypryjskie wino deserowe - Commandaria, napój alkoholowy produkowany z destylowanych wytłoków winogron - ziwaniję, wódka uzo oraz likier anyżkowo-owocowo-ziołowy - sambuce, a także obłędnie smakująca kawa.

Cypr jest także znany ze swoich tradycyjnych, wytwarzanych z winogron słodyczy: soutzoukos przypominających wyglądem świeczki z wosku pszczelego, palouze i kiefterka. Można także zaopatrzyć się w smaczny ser Halloumi, miód czy oczywiście oliwę z oliwek.

Panie chętnie kupują okulary, buty oraz ubrania. Na wyspie jest wielu krawców, którzy za niewielkie pieniądze uszyją nam wymarzoną sukienkę z przepięknego zwiewnego materiału czy torebkę.

A co jeśli skończyły się nam już pieniądze? Nic straconego! Na plaży znajdziemy całe mnóstwo oryginalnych, pięknych dużych kamieni i muszli. Można także skusić się na zerwanie nietypowych owoców lub, jeśli pozostało nam kilka centów, kupić je na miejscowym targu i przywieźć do Polski. 

Cypr | Ser Halloumi
Cypr | Ser Halloumi (by mr_t_in_dc )

Dodaj komentarz ...