Kurion – starożytne królestwo mozaik

04 sierpień 2016.

147
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Kurion – starożytne królestwo mozaik 5.00 out of 50 based on 1 voters.


Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje się ono w regionie Limassol, około 20 km od stolicy wina.

Cypr | Ruiny starożytnego miasta Kurion
Cypr | Ruiny starożytnego miasta Kurion (by godhelm )

Trochę historii...

Kurion swój najlepszy czas przeżywało w okresie rzymskim i bizantyjskim. To właśnie z tego czasu będziemy mogli podziwiać najwięcej budowli.

Niestety, w IV wieku miało miejsce trzęsienie ziemi, skutkiem czego miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. W 365 roku zostało odbudowane, ale tylko częściowo. W późniejszych latach na Kurion najechali Arabowie, przez co miasto zupełnie opustoszało.

Co trzeba zobaczyć?

Jednym z najpiękniejszych zabytków dawnego starożytnego miasta jest  odnowiony amfiteatr, w którym do dzisiaj organizowane są przedstawienia i koncerty. Teatr pochodzi z II wieku p.n.e. W budowli podziwiać możemy podłogi ozdobione zjawiskowymi mozaikami.

Warto też zwrócić uwagę na Dom Eustoliosa, który składa się z wielu łaźni i pomieszczeń z przepięknymi mozaikami podłogowymi. Godne uwagi są także posadzki w Domu Achillesa oraz Domu Gladiatorów.

W Kurion znajduje się także rzymska agora z częściowo odbudowaną kolumnadą.

Cypr | Mozaika przedstawiająca walczących gladiatorów, Dom Gladiatorów
Cypr | Mozaika przedstawiająca walczących gladiatorów, Dom Gladiatorów (by glenbowman )

Kolejnym zabytkiem Kurion jest Wczesnochrześcijańska Bazylika z V wieku. Dawniej była prawdopodobniej katedrą miejską.

Duże wrażenie może też na nas zrobić znajdujący się około 1km na zachód od stanowiska Kourion Stadion z II wieku. Około 2,5 km na zachód od starożytnego miasteczka zobaczymy Sanktuarium Apolla Hylatesa – boga lasów i patrona miasta Kurion.

Ciekawostką jest fakt, że Kurion bardzo często była odwiedzane przez paralotniarzy z całego kraju.

Dodaj komentarz ...