Zamki w Górach Kyreńskich

01 luty 2017.

168
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Zamki w Górach Kyreńskich5.00 out of 50 based on 1 voters.


Zwiedzając północny Cypr warto wybrać się w pobliże Gór Kyreńskich, gdzie wśród  malowniczych szczytów wznoszą się trzy średniowieczne zamki – Kantara, Zamek Świętego Hilariona oraz Buffavento.

Cypr | Zamek Kantara
Cypr | Zamek Kantara (by jorge-11 )

Zamek Kantara

Zamek leży ok. 40 km od Famagusty i ok. 4 km od miejscowości Kantara. Budowla wznosi się 630 m n.p.m. i jest najdalej na wschód wysuniętą warownią, w przeszłości kontrolującą dostęp do półwyspu Karpas  i równiny Mesaoria. Nazwa zamku pochodzi od arabskiego słowa Kantara, co oznacza "most".

Uważa się, że zamek zbudowali Bizantyjczycy w X wieku do obrony przed inwazją Saracenów. Pierwsze historyczne wzmianki o zamku pochodzą z 1191 roku i dotyczą kapitulacji cypryjskiego króla Izaaka Komnena na rzecz angielskiego władcy Ryszarda Lwie Serce. Spośród  zamkowych zabudowań do dzisiejszych czasów zachował się barbakan z dwiema kwadratowymi basztami, magazyny i kwatery wojska,  potężna południowo-zachodnia wieża oraz kaplica.

Zamek Świętego Hilariona

Jest to najlepiej zachowana spośród wszystkich trzech budowli. Zamek został wzniesiony na wysokiej skale 732 m n.p.m.

Pierwotnie był to klasztor i kościół wybudowany w X wieku, nazwany od imienia mnicha, który rzekomo wybrał to miejsce na swoją pustelnię. Począwszy od XI wieku, Bizantyjczycy zaczęli stopniową fortyfikację, przekształcając klasztor w zamek.

Kompleks zamkowych budowli składa się z trzech poziomów dolnego, średniego i górnego. Dolny i środkowy służył celom gospodarczym, znajdowały się tu miedzy innymi stajnie i pomieszczenia mieszkalne dla zbrojnych, natomiast w górnej część mieściły się pomieszczenia mieszkalne dla rodziny królewskiej. W środkowym kręgu zabudowań znajdował się kościół.  Ze szczytu twierdzy rozpościera się malowniczy widok na północne wybrzeże Cypru i na miasto Kyrenia.

Cypr | Zamek Świętego Hilariona
Cypr | Zamek Świętego Hilariona (by jorge-11 )

Zamek Buffavento

Jego nazwa z języka włoskiego oznacza  „Porywisty wiatr", a wzięła się stąd, że na wysokości 950 m n.p.m., gdzie zamek stoi, wiatr wieje z dość dużą siłą i prędkością. Zamek znajduje się pomiędzy Zamkiem Świętego Hipariona na zachód a Zamkiem Kantara na wschód i tak jak poprzednie dwa, zbudowany został w celu obrony przed najazdami arabskimi. Ze względu na swoje środkowe położenie zamek używany był jako punkt do przekazywania sygnałów pomiędzy warowniami, a także do kontrolowania ważnego przejścia przez góry. W XIV wieku zamek pełnił funkcję więzienia.

Najniższa część zamku powstała prawdopodobnie za czasów Bizancjum w XI wieku, w XIV wieku została rozbudowana. Podczas weneckiej kontroli wyspy, Zamek Buffavento stracił swe strategiczne znaczenie na rzecz przybrzeżnych zamków, takich jak Kyrenia (Girne) i Famagusta.

Cypr | Zamek Buffavento
Cypr | Zamek Buffavento (by mwf2005 )

Dodaj komentarz ...