Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym wybrzeżu miasteczko Kyrenia – zwane przez Turków najpierw Gerinia, potem Kirne i wreszcie Girne.

Niepowtarzalny nastrój tej miejscowości współtworzą: łagodny klimat, Morze Lewantyńskie wraz z podkowiastą zatoką, jakby stworzoną specjalnie dla portu oraz urodzajna kraina z tyłu miasta, odgrodzona stromym łańcuchem górskim.

Cypr | Kyrenia (Kirenia, Girne) – widok na port

Cypr | Kyrenia (Kirenia, Girne) – widok na port (IMG_1749 by Ankur P na licencji CC BY-SA 2.0)

Cypryjskie St. Tropez

Coraz częściej Girne jest wymieniane jednym tchem wraz z południowofrancuskim St. Tropez. Porównanie jest całkiem zasadne, poza tym wspomniany kurort Lazurowego Wybrzeża też nie od razu zrobił światową karierę. Girne wprawdzie jeszcze daleko do podobnego sukcesu, ale wiara czyni cuda.

Girne jest centrum regionu o takiej samej nazwie. Miasto żyje z handlu i rzemiosła, istnieje tu też kilka zakładów produkcyjnych przemysłu spożywczego oraz oczywiście duża ilość zakładów usługowych związanych z turystyką. Chlubą miasta są ponadto dwa uniwersytety.

Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić w Kyrenii:

Port w Kyrenii

Miejski port ze swoimi jachtami oraz rybackimi łodziami ulokował się między starymi murami obronnymi i fortem, na tle gór Beşparmak, tworząc wspaniały widok. Na półokręgu nabrzeża tłoczą się kawiarnie, bary, bistra, tuzin restauracji i mnóstwo sklepów. Siedząc pod parasolem przy lunchu albo pierwszym tego dnia drinku, widzi się rybaków rozładowujących swój połów i żeglarzy szykujących jachty do wyjścia w morze.

Wieczorem ta pełna świateł „podkowa” czeka na gości z bogatą ofertą specjałów lokalnej kuchni. Gwieździste niebo przykrywa tętniącą życiem promenadę, a jasno oświetlone potężne mury i bastiony twierdzy wydają się być na wyciągnięcie ręki. Twierdza i port miały w historii decydujący wpływ na miasto. Handel z portami anatolijskiego wybrzeża przyniósł Kyrenii dobrobyt.

Cypr | Kyrenia porównywana bywa z kurortem St. Tropez

Cypr | Kyrenia porównywana bywa z kurortem St. Tropez (P1060134 by Anja Leidel na licencji CC BY-SA 2.0)

Stojące na kotwicach łodzie mają tylko trzy metry wody pod kilem. Dla większych jednostek otwarto w latach 80. ubiegłego wieku nowy basen portowy położony dalej na wschód.

W małej odgrodzonej rafą od morza zatoce, na wschód od zamku, prawdopodobnie istniał port rzymski. Dopiero od czasów bizantyjskich w ciągłym użyciu znajduje się dzisiejszy port jachtowy i rybacki.

Zamek Girne

Warownia znajduje się w starej części miasta i datowana jest na VI-VII w. W przekazach historycznych zaistniała w 1191 r., kiedy zdobył ją Ryszard Lwie Serce. W XIV w. warownia została zniszczona podczas walk genueńskich. Po przejęciu przez Wenecjan, została odbudowana i w tej formie zachowała się do dziś.

W 1570 r. miasto skapitulowało przed admirałem Sadykiem Paszą. Jego grób można zwiedzać za bramą twierdzy. Później Brytyjczycy zamienili twierdzę w więzienie, a następnie w akademię policyjną. Od roku 1974 zamek jest dostępny dla zwiedzających jako muzeum.

Cypr | Twierdza w Kyrenii

Cypr | Twierdza w Kyrenii (Kyrenia - Kyrenia - Zypern by wiseguy71 na licencji CC BY-SA 2.0)

Meczet Aga Kafer Paszy

Meczet nosi imię osmańskiego dowódcy wojskowego. Był on trzykrotnie gubernatorem wyspy, kiedy umarł w 1600 r. Na przestrzeni dziejów meczet był wielokrotnie niszczony i wciąż na nowo odbudowywany.

W godzinie modlitwy w gmatwaninie domów i uliczek rozbrzmiewa wołanie muezina. Smukły minaret, który z masywnego cokołu wyrasta nad szeregi domów przy porcie, posiada w górnej części charakterystyczną, podpartą wspornikami galerię.

Sala zgromadzeń wiernych została ona wzniesiona na podbudowie, w której obecnie zwiedzający meczet wykonują rytualne obmycia. Wcześniej do tego celu służyło pobliskie źródło, wlewające się do kamiennego zbiornika. Pozostałości tej niewielkiej instalacji zachowały się, podobnie jak zbudowane w 1876 r. przez burmistrza Abdula Effendiego schody.

Meczet Aga Kafer Paszy, jak prawie każdy meczet turecki, posiada otwarty przedsionek (portikus), który otaczają cztery marmurowe kolumny i dekoracyjne okratowanie z drewna. Trzy łuki nad wnętrzem podtrzymują dach. Przykrywa on również portikus, co jest często stosowanym rozwiązaniem architektonicznym, zwłaszcza przy mniejszych tego typu budowlach sakralnych na Cyprze.

Cypr | Kyreński port z górami w tle

Cypr | Kyreński port z górami w tle (Kyrenia, old harbour and Kyrenia Castle by Arian Zwegers na licencji CC BY 2.0)

Meczet Nurettin Ersin Paszy

Bez wątpienia jest to największy i jak uważają niektórzy – najpiękniejszy meczet Północnego Cypru. W połowie maja 1999 r. został on przekazany do użytku.

Wzniesiona wysoko na zboczu, wspaniała budowla w stylu wielkich osmańskich meczetów XVI wieku, panuje nad wybrzeżem Girne.

Siedemnaście małych kopuł i półkopuł otacza potężną kopułę główną nad salą modłów, która może pomieścić jednorazowo 750 wiernych. Liczne okna z kolorowego szkła oraz ważący tonę żyrandol, oświetlają wnętrze ciepłym światłem. Po bokach wznoszą się wysoko ponad dachy dwa spiczaste 38-metrowe minarety, każdy z balkonem do modlitewnych nawoływań (tur. serefe). Budowla za milion dolarów jest wspólnym dziełem turecko-cypryjskim. Materiały budowlane i zdobnicze zostały sprowadzone z Turcji i sfinansowane przez turecką fundację religijną.

Cypr | Meczet Nurettin Ersin Paszy

Cypr | Meczet Nurettin Ersin Paszy (kyrenia1 by cheran na licencji CC BY-SA 2.0)

Kościół Świętego Andrzeja

Na skalistym występie, naprzeciwko południowo-zachodniego bastionu zamku, znajduje się jedyna świątynia anglikańskiej wspólnoty Północnego Cypru – kościół Świętego Andrzeja.

Z historią powstania tego niewielkiego kościoła nierozerwalnie związana jest działalność pewnego Szkota – Georga Ludovica Houstoun’a (1846-1931). Od połowy XIX wieku, a zwłaszcza po przejęciu władzy przez Anglików, przybywali na Cypr maskujący się szpiedzy albo ciekawi wydarzeń reporterzy. Niektórzy szukali tu nowych wyzwań, inni śnili swoje orientalne przygody.

Houston, człowiek wykształcony, bogaty i ekscentryczny, niezbyt lubiany w kręgach brytyjskiej administracji Cypru, na długo zagościł w Girne. Tutaj, w swojej drugiej ojczyźnie, nabył obszerną posiadłość i próbował – pozostaje zagadką, w jakim celu – skupować stare miasto Girne. Eksperymentował z importem szkockich owiec, organizował wystawy rolne i był siłą napędową przy budowie szpitala i ratusza. W 1913 r. Houstoun ufundował działkę pod budowę kościoła św. Andrzeja. Dzisiaj kościół świętego Andrzeja służy setkom brytyjskich rezydentów i coraz częściej także turystom z ojczyzny kościoła anglikańskiego.

Zainteresują Cię również

Pafos Pafos
Pafos (Paphos) – czwarte co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym zachodzie wyspy i jest oddalone ok. 68...
Limassol Limassol
Limassol, drugie co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym wybrzeżu wyspy, nad Zatoką Akrotiri i stanowi...
Larnaka Larnaka
Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego...
Nikozja Nikozja
Nikozja – gr. Lefkosía Λευκωσία, tur. Lefkoşa, starogr. Lēdra Λήδρα – to miasto leżące w samym centrum wyspy Cypr,...
Famagusta Famagusta
Portowe miasto Famagusta należy do turystycznych atrakcji Cypru Północnego. Historyczne budowle, dziewicza przyroda...
Kurion – starożytne królestwo mozaik Kurion – starożytne królestwo mozaik
Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje...