Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr

24 kwiecień 2015.

169
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr4.00 out of 50 based on 3 voters.


Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak najlepiej zaplanować swój wyjazd. Oto niezbędnik turysty wybierającego się na Cypr.

Cypr | Wypożyczalnia aut w Pafos
Cypr | Wypożyczalnia aut w Pafos (by europealacarte )

Pogoda

Planując podróż warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe jakie w tym czasie będą panować na Cyprze. Słoneczna pogoda jest tu przez większość dni w roku, dlatego na wycieczkę można wybrać się o każdej porze roku. W miesiącach letnich temperatury mogą dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza, dlatego należy pamiętać o wysokich filtrach słonecznych i obowiązkowych nakryciach głowy. Jeżeli należymy do osób źle znoszących upały, lepiej urlop na Cyprze zaplanować na wiosnę lub jesień, kiedy temperatury oscylują w granicach 20-25 stopni Celsjusza.

Zwiedzanie

Jeśli planujemy intensywne zwiedzanie, warto zabrać ze sobą prawo jazdy i na miejscu wynająć samochód. Wiele wypożyczalni działa m. in. przy biurach podróży, lotniskach czy hotelach. Należy wziąć pod uwagę jednak fakt, że na Cyprze obowiązuje lewostronny ruch jazdy. Fotografując czy filmując zabytki lub obiekty należy pamiętać, że w muzeach zabronione jest używanie lamp błyskowych i pobierana jest za to zwykle opłata. Nie wolno także fotografować terenów i urządzeń wojskowych.

Ubiór i obuwie

Ubiór powinien być lekki i z naturalnych tkanin. Buty wygodne, jeśli planujemy piesze wycieczki. Przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne. Należy pamiętać, że zwiedzając kościoły, klasztory czy meczety należy mieć stosowny ubiór – zasłaniający ramiona i nogi. W przypadku meczetów przed wejściem należy zdjąć obuwie.

Sjesta

Na Cyprze obowiązuje sjesta w godzinach 13:00-15:00 i w tym czasie urzędy mogą być nieczynne.

Cypr | W południe na Cyprze obowiązuje sjesta
Cypr | W południe na Cyprze obowiązuje sjesta (by Evgeniy Isaev )

Języki

Oficjalne języki na Cyprze to grecki i turecki, ale z uwagi na dużą ilość turystów porozumieć się można też w języku angielskim i rosyjskim.

Jedzenie

Z dań mięsnych przede wszystkim baranina – w postaci szaszłyków, gyrosów. Ma ona dość charakterystyczny smak, który nie każdemu może przypaść do gustu. Jeśli nie chcemy ryzykować wybierzmy danie z drobiu. Warto skosztować też  fakies. Koniecznie należy spróbować kawy, która ma wyjątkowy i niepowtarzalny smak

Cypr | Restauracja portowa w Limassol
Cypr | Restauracja portowa w Limassol (by cypruspictures )

Dodaj komentarz ...