Cypr – zdrowie i bezpieczeństwo

05 wrzesień 2012.

18
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Cypr – zdrowie i bezpieczeństwo5.00 out of 50 based on 1 voters.


Cypr jest wolny od niebezpiecznych chorób zakaźnych. Nie ma potrzeby, aby zagraniczni turyści dokonywali szczepień ochronnych. Należy jednak zwracać uwagę na zagrożenia ze strony słońca – udar słoneczny i oparzenia.

Cypr | Podczas wylegiwania sie na cypryjskiej plaży trzeba pamiętać o ochronie przed palącym słońcem
Cypr | Podczas wylegiwania się na cypryjskiej plaży trzeba pamiętać o ochronie przed palącym słońcem (by szipiszopi )

Opieka medyczna

Wszystkie państwowe szpitale i kilka prywatnych klinik na Cyprze posiadają urządzone oddziały ratunkowe na wypadek nieszczęśliwych wypadków i nagłych przypadków zachorowań.

Opieka medyczna i pomoc w nieszczęśliwych wypadkach jest w szpitalnych oddziałach ratunkowych państwowych szpitali i instytucji bezpłatna dla zagranicznych turystów. Pacjenci z krajów Unii Europejskiej muszą okazać kartę EKUZ wystawioną przez swój kraj, aby móc otrzymać dodatkowe świadczenia medyczne.

Aby uniknąć wysokich kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju, powinno się zaopatrzyć w odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Rachunki i dowody opłat należy zachować, aby po powrocie do kraju móc starać się o zwrot kosztów leczenia i leków.

Koszt pobytu w szpitalu państwowym wynosi ok. 70 euro/dobę, a prywatnej klinice – ok. 90 euro/dobę plus koszty leczenia i konsultacji lekarskich.   

Bezpieczeństwo

Cypr znany jest z bezpieczeństwa i gościnności, szczególnie wobec turystów zagranicznych.

Jak wszędzie, należy również tutaj zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to np. pozostawiania bez opieki wartościowych przedmiotów albo przebywania w większych skupiskach ludzi (możliwość kradzieży kieszonkowej). Dokumenty, pieniądze i cenne przedmioty najlepiej jest przechować w hotelowym sejfie.

Cypr – Karnawał w Limassol | Cypr ogólnie uważany jest za kraj bezpieczny, a jego mieszkańcy za gościnnych i przyjaznych. Warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, która sprawdza się zawsze i wszędzie.
Cypr – Karnawał w Limassol | Cypr ogólnie uważany jest za kraj bezpieczny, a jego mieszkańcy za gościnnych i przyjaznych. Warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, która sprawdza się zawsze i wszędzie. (by mamchenkov )

Ze względu na podział wyspy na część grecką i turecką, należy zachować ostrożność w rejonie przygranicznym. Na Cyprze istnieją też enklawy brytyjskie z bazami wojskowymi, gdzie obowiązuje zakaz wstępu i fotografowania obiektów.

W regionach górskich pewne niebezpieczeństwo stanowią jadowite węże; surowicę przeciw ukąszeniu można kupić w każdej aptece.

Dodaj komentarz ...