Katedra Świętego Mikołaja (Meczet Lala Mustafa Paszy)

20 październik 2015.

190
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Katedra Świętego Mikołaja (Meczet Lala Mustafa Paszy)5.00 out of 50 based on 1 voters.


Katedra, a obecnie meczet, stoi w samym sercu Famagusty i stanowi jeden z jego najważniejszych zabytków. Jej dwie bliźniacze wieże, mimo dokonanych na przestrzeni wieków zniszczeń i zmian, nadal górują nad panoramą miasta. Budowla otrzymała swą nazwę od tureckiego przywódcy, który w XVI wieku zdobył miasto i przekształcił katedrę w meczet.

Cypr | Budowę katedry rozpoczęto pod koniec XIII wieku
Cypr | Budowę katedry rozpoczęto pod koniec XIII wieku (by Monika )

Historia Katedry

Budowa katedry rozpoczęła się jeszcze przed rokiem 1300 i trwała blisko 100 lat. W czasach wypraw krzyżowych była ona miejscem koronacji wielu królów z dynastii Lusignanów, którzy otrzymywali tu tytuł Króla Jerozolimy.

W XVI wieku katedra została poważnie uszkodzona w czasie tureckich ataków oraz późniejszych trzęsień ziemi (XVIII wiek). W wyniku tych zdarzeń zniszczeniu uległy m.in. górne partie obu wież – w oryginale zachowały się jedynie ich dolne części.

Po podboju tych ziem przez Osmanów katedra przekształcona została w meczet. Do północnej wieży dobudowano  minaret. We wnętrzu katedry dodano mihrab oraz usunięto wszystkie dzieła sztuki przedstawiające postaci ludzkie – zamalowano freski, usunięto posągi i witraże a także rozmontowano ołtarze. Również podziemne grobowce zostały opróżnione – zachowało się tylko kilka średniowiecznych grobów.

Perła gotyckiej architektury

Pomimo zmian wprowadzonych przez Turków architektura katedry pozostała w większości taka jak pierwotnie,  jest więc rzadkim przykładem czystej gotyckiej architektury, bez barokowych i XIX-wiecznych upiększeń, charakterystycznych dla europejskich budowli tego typu.

Katedra wzorowana była na słynnej budowli tego okresu, a mianowicie francuskiej Katedrze w Reims. Podobnie jak mury miejskie wybudowana została z brązowego wapienia.

Potrójne wejście do katedry znajduje się na zachodniej fasadzie. Środkowe, główne wejście posiada dwuskrzydłowe drzwi. Nad nim podziwiać można jedyny zachowany, składający się z 6 paneli witraż, a nad nim typową dla tego stylu architektonicznego rozetę.

We wnętrzu katedry znajduje się nawa główna oraz dwie nawy boczne. W planie budowli brakuje natomiast transeptu i potrójnej apsydy. Po stronie północnej i południowej znajdują się dwie kaplice. Potężne sklepienie wspierają dwa rzędy kolumn - po 6 w każdym.

Cypr | Pomimo przemianowania katedry na meczet wygląd budowli w znacznym stopniu zachował oryginalnym, gotycki styl
Cypr | Pomimo przemianowania katedry na meczet wygląd budowli w znacznym stopniu zachował oryginalnym, gotycki styl (by mwf2005 )

Po przemianowaniu świątyni na meczet ściany zostały wymalowane na biało, a podłogi przykryto dywanami.

Na lewo od zachodniej fasady znajduje się grób osmański z XVIII wieku i niewielka świątynia. Na przeciwko ogromnego figowca stoi wenecka loggia, przekształcona w miejsce rytualnych ablucji.

Aby móc wejść do środka meczetu należy przestrzegać pewnych zasad. Obowiązuje odpowiedni ubiór zasłaniający nogi, zakaz wchodzenie w obuwiu. Kobiety koniecznie muszą mieć zasłonięte włosy.

Najstarsze drzewo figowe na Cyprze

Przed wejściem do katedry rośnie ogromne drzewo uważane za najstarsze drzewo Cypru. Jest to typowy dla terenów Afryki północnej figowiec sykomora (ficus sycomorus). Według botaników drzewo to zostało posadzone wraz z rozpoczęciem budowy katedry - rośnie więc już od blisko 800 lat. Figowiec spod Katedry św. Mikołaja znajduję się pod ochroną i wpisany został na listę dziedzictwa kulturowego.

Cypr | Aby móc wejść do meczetu należy posiadać odpowiedni ubiór i nakrycie głowy
Cypr | Aby móc wejść do meczetu należy posiadać odpowiedni ubiór i nakrycie głowy (by mwf2005 )

Dodaj komentarz ...