Salamina – starożytne miasto

05 lipiec 2017.

146
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Salamina – starożytne miasto0 out of 50 based on 0 voters.


Salamina to starożytne miasto położone w północnej części wyspy, około 5 km od Famagusty. Dawniej było to najważniejsze miasto Cypru.

Cypr | Amfiteatr w Salaminie
Cypr | Amfiteatr w Salaminie (by manc72 )

Salamina została założona w  II wieku p.n.e. przez bohatera spod Troi – Teukrosa, syna Telamona z Salaminy greckiej. Na cześć swojej ojczyzny postanowił dać tę samą nazwę nowej osadzie na Cyprze. W VIII wieku p.n.e. było to jedno z najważniejszych miast na wyspie.

W 306 r. p.n.e. Salamina była świadkiem bitwy  między flotami Ptolemeusza i Demetriusza natomiast w 449 lub 450 r. p.n.e. bitwy na morzu i lądzie w czasie trwania wojen grecko-perskich.

Jednym z najważniejszych okresów w historii Salaminy były lata, w których miastem panował Evagoras. To właśnie podczas jego panowania znacznie rozwinęła się kultura grecka.

W IV wieku miały miejsce liczne trzęsienia ziemi. Konstantyn I Wielki postanowił odbudować miasto i na jego cześć Salaminę nazwano Konstancją.

Miasto zaczęło jednak podupadać. Składało się na to kilka czynników, m.in.: trzęsienia ziemi, najazdy arabskie. W średniowieczu wiele budowli zostało rozebranych na materiał budowlany, który przewożono do Famagusty.

Cypr | Ruiny Salaminy są najcenniejszym obiektem archeologicznym na Cyprze
Cypr | Ruiny Salaminy są najcenniejszym obiektem archeologicznym na Cyprze (by manc72 )

Obecnie ruiny Salaminy są najcenniejszym obiektem archeologicznym na Cyprze i główną atrakcją północnej części wyspy.

Najstarszą ruiną jest Świątynia Zeusa, która powstała zaraz po założeniu miasta. Bardzo dobrze zachowane zostały gimnazjon – miejsce, gdzie uprawiano ćwiczenia oraz teatr rzymski, który do dzisiaj służy jako miejsce, w którym odbywają się liczne spektakle oraz koncerty. Duże wrażenie robią bezgłowe posągi, port oraz wystające z ziemi fragmenty kolumn.

Warto również zobaczyć groby władców z VIII i VII wieku p.n.e., które znajdują się w pobliżu Salaminy.

Dodaj komentarz ...