Cypr - świat zwierzęcy

31 sierpień 2016.

7
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Cypr - świat zwierzęcy5.00 out of 50 based on 1 voters.


Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów, 357 różnych gatunków ptaków oraz 197 gatunków ryb. W gęstych lasach żyją lisy, żbiki, dziki i sarny. Najbardziej atrakcyjnym gatunkiem Cypru jest muflon, którego spotyka się jeszcze tylko na Korsyce i Sardynii.

Cypr | Wizytówką cypryjskiego świata zwierzęcego są muflony
Cypr | Wizytówką cypryjskiego świata zwierzęcego są muflony (by suneko )

Muflony

Muflony, czyli dzikie owce, żyją w lasach Pafos i znajdują się pod ochroną. Odkąd archeolodzy odkryli w neolitycznym osiedlu Choirokoitia kości dzikich owiec, uważa się, że przybyły one na Cypr z neolitycznymi osadnikami i później zdziczały.

Z powodu smacznego mięsa muflony były obiektem stałych polowań i za czasów brytyjskiego panowania pozostało ich zaledwie 20 sztuk. Dzisiaj na wyspie żyje kilkaset przedstawicieli tego gatunku.

Muflony-samce, tryki, mają długie spiralnie skręcone rogi (ślimy), których nie zrzucają, jak zwierzyna płowa. Ślimy przedłużają się stale i u starego tryka tworzą literę „C”, a nawet zamknięty pierścień.

Owce nie mają ślimów, co najwyżej krótkie, proste różki.

Muflony żywią się trawą, ziołami, grzybami i młodymi pędami drzew i krzewów. Za zastrzelenie muflona grozi na Cyprze nie tylko drastyczna grzywna, ale też kara pozbawienia wolności!  

Cypr | Samice muflona
Cypr | Samice muflona (by sonofgroucho )

Ptaki Cypru

W pobliżu brzegu morskiego i w rezerwatach można obserwować różnorodność świata ptaków. Cypr jest nie tylko doskonałym miejscem do gniazdowania wielu gatunków ptaków wędrownych, ale też posiada znaczące ilości ptaków osiadłych. Można cieszyć się tutaj m. in. widokiem rzadkich gatunków sokołów i innych ptaków drapieżnych oraz flamingów.

Fascynujący przedstawiciele cypryjskiej fauny

Z około tuzina gatunków jaszczurek największa jest hardun (Agama stelio), dochodząca do 30 cm długości. Widziana z bliska głowa tego stworzenia przypomina głowę dinozaura. Grecy cypryjscy wierzyli, że ta jaszczurka może odgryźć człowiekowi nos (a mężczyźnie i coś więcej).

Cypr | Hardun – legendarny postrach ludzi, a przede wszystkim – mężczyzn
Cypr | Hardun – legendarny postrach ludzi, a przede wszystkim – mężczyzn (by micksway )

Także długouchy jeż był uważany za postrach, może nie tyle mężczyzn, co kur w kurniku i był regularnie prześladowany. W jaki sposób i po co miałby tego dokonać, pozostaje niejasne, ale faktem jest, że ludność wiejska tępiła jeże aż do naszych czasów.

I jeszcze jedno zwierzę, które mogłoby się przedstawić: „Nazywam się Mus Cypriacus i jestem niewątpliwie najstarszym mieszkańcem cudownej wyspy Cypr”. Ten rzadki gatunek myszy żyje tylko na Cyprze, jest gatunkiem rodzimym od ponad 10 000 lat i został odkryty dopiero w 2006 roku. U tej myszy wszystko jest o numer większe, niż u zwykłych, znanych nam gryzoni.

Poza tym na Cyprze występują różne gatunki węży i jaszczurek, kameleony, żółwie, wiewiórki, łasice i dzikie króliki. Po karłowatych hipopotamach i słoniach, które kiedyś występowały na Cyprze pozostały tylko skamieniałe szczątki. 

Dodaj komentarz ...