Cypr - świat roślinny

15 marzec 2012.

6
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 4.43 na 5)
Cypr - świat roślinny4.43 out of 50 based on 7 voters.


Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę najbardziej urodzajną – zasłynął szczególnie z dobrego wina i doskonałej oliwy, mógł być także samowystarczalny pod względem produkcji zboża.

Cypr | Dwulistnik pszczeli (Bee Orchid; Ophrys apifera) – jeden z popularnych na Cyprze gatunków orchidei
Cypr | Dwulistnik pszczeli (Bee Orchid; Ophrys apifera) – jeden z popularnych na Cyprze gatunków orchidei (by steverenouk )

Zalesienie Cypru

Cypr był niegdyś gęsto zalesiony. Nawet równiny pokryte były bujnymi lasami i nie nadawały się do uprawy rolniczej. Część lasów zniszczono na potrzeby kopalń, na paliwo do wytopu srebra i miedzi. Dalsza część poszła na budowę okrętów. Każdy mógł karczować las i uzyskaną ziemię uprawiać. Dzisiaj wysokopienne lasy zajmują tylko ok. 18% powierzchni wyspy, głównie w masywie Troodos i w Kyrenii.  

Bogaty świat roślinny

Wyspiarskie położenie, zróżnicowanie regionalne i łagodny klimat śródziemnomorski sprzyjają istnieniu na Cyprze bogatego świata roślinnego, który do dziś nie został do końca zbadany. Ponad 1800 gatunków dziko rosnących roślin to gatunki rodzime, wśród których wyróżnić można 45 gatunków storczyków.

Ochrona przyrody

Czternaście narodowych parków leśnych, dziewięć rezerwatów przyrody, dwa chronione obszary morskie oraz cztery rezerwaty łowieckie – tak przedstawia się bilans wyspy i jej nastawienie do ochrony świata roślin i zwierząt. Jest to stanowisko godne uwagi i pochwały, dodatkowo wzmocnione członkowstwem Cypru w Unii Europejskiej.

Cypr | Cyklamen – emblematyczny kwiat Cypru
Cypr | Cyklamen – emblematyczny kwiat Cypru (by Verity Cridland )

Kwiaty

Na Cyprze znajdują się liczne gatunki roślin o charakterze endemicznym. Oznacza to, że rozwijają się dobrze tylko na tej wyspie i stanowią jej cenne klejnoty. Współtworzą one różnorodność roślinności Cypru wraz z narcyzami, mieczykami i tulipanami. Miłośnicy filigranowych orchidei znajdą tutaj kilka naprawdę rzadkich okazów. Do najbardziej znanych należą: gatunki dwulistnika (m.in. dwulistnik pszczeli), storczyk anatolijski i storczyk olbrzymi. Repertuar uzupełniają kwitnące hiacynty oraz poinsecje.

Drzewa i krzewy

Bogactwo gatunków dotyczy nie tylko roślin kwitnących, ale też drzewiastych. Występują tutaj sosny (alepska, kalabryjska i czarna), cedry i dęby (ostrolistny i olcholistny), tworzące wspaniałe tło dla wytwornych migdałowców, kwitnących jabłoni i grusz oraz pełnych aromatu kwiatów drzew brzoskwiniowych. Do tego dochodzą oczywiście cyprysy i drzewa oliwkowe.

Cypr (Akrotiri) | Cypryjskie drzewa oliwne (te na zdjęciu liczą aż 400 lat!)
Cypr (Akrotiri) | Cypryjskie drzewa oliwne (te na zdjęciu liczą aż 400 lat!) (by europealacarte )

Na północy wyspy rosną m.in. wiecznie zielone araukarie, różnobarwne bugenwille, kolczaste i pięknie kwitnące pnącza, opuncje (sadzone często jako żywopłoty), pachnące plumerie, granaty, z których szkarłatnych kwiatów rozwijają się znane owoce oraz hibiskus zwany z racji swych wspaniałych kwiatów „kwiatem pięknych snów”.

Cypr północny słynie z dużej ilości drzew szarańczynu, którego strąki zwane są „chlebem świętojańskim”. W dawnych czasach był to szlagier eksportowy Cypru, jego „czarne złoto”. Im dalej na południe, tym częściej spotkać możemy krzewy kaparów, które rzadko kwitną, ponieważ nierozwinięte pączki kwiatowe są zrywane jako delikatesowa przyprawa. Także wawrzyn i morwa są często spotykane na Cyprze.

Niezwykłą urodą wśród cypryjskich roślin odznacza się urginia morska, zwana też cebulą morską. Na wierzchołku wysokiej na 1,5 m rośliny otwiera się ponad pięćdziesiąt białych kwiatów w kształcie gwiazd, tworzących gęste grono.

Cypr | Urginia morska
Cypr | Urginia morska (by hortulus_aptus )

Rośliny na Troodos

Szczególne warunki ekologiczne, jak np. wysokość położenia terenu, opady deszczu, temperatura oraz geologia, spowodowały powstanie jedynego w swoim rodzaju świata roślin na Troodos. Na obszarze masywu górskiego rozwija się więc połowa rodzimych gatunków roślin, wśród nich kwiat narodowy – cypryjski cyklamen. Troodos posiada też wspaniałe lasy. Na wysokości ponad 1200 m stoją wiekowe drzewostany z sosną czarną, podczas gdy w niższych regionach zadomowiła się sosna kalabryjska. Naturalne drzewostany cedrowe znajdują się w dolinie cedrów, w pobliżu leśnego ośrodka Stavros tis Psokas.

Poważnym zagrożeniem, zwłaszcza dla cypryjskich lasów, są częste pożary, a odnowienia i zalesienia są trudne do przeprowadzenia ze względu na brak wody.

Cypr | Cypryjskie tulipany
Cypr | Cypryjskie tulipany (by kerstingu )

Dodaj komentarz ...