Szlaki kulturowe na Cyprze

28 czerwiec 2017.

171
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Szlaki kulturowe na Cyprze0 out of 50 based on 0 voters.


Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat historii i kultury Cypru jest wybranie jednej z tras kulturowych, które zostały przygotowane przez Organizację Turystyki Cypru.

Cypr | Wybrzeże Cypru
Cypr | Wybrzeże Cypru (by Evgeniy Isaev )

Nie tylko plaże

Cypr to nie tylko ładne plaże i ciepłe morze. Wyspa ma do zaoferowania o wiele więcej i właśnie podróż jednym ze szlaków pozwoli odkryć jej zupełnie inną, interesującą stronę.

W zależności od zainteresowania można wybrać trasy, które odnoszą się do bogini Afrodyty, zabytków sakralnych jak kościoły i klasztory lub podążać śladami Bachusa.

Szlaki poświęcone Afrodycie

Do wyboru mamy Szlak Kulturowy Afrodyty Kation (Larnaka), Szlak Palaepafos (Pafos) oraz Szlak Amathous (Limassol). Podążając nimi można dowiedzieć się wszystkiego na temat jej pochodzenia, mitologii, charakteru rytuałów i atrybutów związanych z jej kultem. Do ważnych obiektów, które warto zobaczyć należą ruiny świątyni Afrodyty w Amathous, sanktuarium Afrodyty w Palaepafos oraz prehistoryczna osada Lempa.

Cypr | Skała Afrodyty
Cypr | Skała Afrodyty (by paulmccoubrie )

Szlaki poświęcone religii

To 6 tras rozpoczynających się w różnych miastach m.in. w Lefkozji, Limassol, Pafos czy Larnace. Szlak w Lefkozji został wytyczony w obrębie starego miasta i liczy 2 km długości, jest więc idealny, by wybrać się wzdłuż niego na spacer. Pozostałe trasy liczą od 50 do 90 kilometrów, niezbędne więc będzie wynajęcie samochodu.

Podążając szlakami można podziwiać zarówno zabytki architektury sakralnej jak kościoły czy klasztory, wybudowane miedzy XII a XIX wiekiem, ale również odwiedzić różnego rodzaju muzea poświęcone religijnej tematyce. Wnętrza większość cypryjskich kościołów i klasztorów zdobią przepiękne  freski. Do zabytków wartych zobaczenia należy bez wątpienia dziesięć bizantyjskich kościołów, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rozproszonych na terenie Gór Troodos i słynących ze swych ikon i fresków.

Cypr | W lokalnych winnicach skosztujemy wyśmienitego wina
Cypr | W lokalnych winnicach skosztujemy wyśmienitego wina (by mamchenkov )

Śladami Bachusa

Wybierając ten szlak można skosztować lokalnych win czy regionalnych przysmaków wytwarzanych w klasztorach i winnicach, rozsianych po całej wyspie. Warto również odwiedzić Muzeum Wina w Limassol, by dowiedzieć się więcej na temat 5000 lat tradycji wytwarzania wina na Cyprze.

Cypr | Góry Troodos
Cypr | Góry Troodos (by mamchenkov )

Brak powiązanych artykułów

Dodaj komentarz ...