Narty na Cyprze

22 styczeń 2016.

131
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 3.50 na 5)
Narty na Cyprze3.50 out of 50 based on 6 voters.


Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży przerywanym zwiedzaniem zabytków kultury i kosztowaniem specjałów lokalnej kuchni, jednak coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić Cypr zimą, z zamiarem... pojeżdżenia na nartach.

Cypr | Coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić Cypr zimą
Cypr | Coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić Cypr zimą (by liontas-Andreas Droussiotis )

Jedziemy na narty!

- Jadę na narty!
- Świetnie, a dokąd?
- Na Cypr.
- To tam można jeździć na nartach?!
- No jasne, rano obudzę się w hotelu z widokiem na morze, a już po chwili będę szusować po ośnieżonym stoku.

Wielu śmiałków, którzy zdecydowali się na podbój Wyspy Afrodyty uzbrojeni w narty i kijki, miało okazję stać się uczestnikami takiej bądź podobnej rozmowy.

Tymczasem stoki gór Troodos, mniej więcej od grudnia do marca (wtedy bowiem trwa sezon narciarski na Cyprze) czekają na miłośników białego szaleństwa.

Olimp i Słoneczna Dolina

Tereny narciarskie znajdują się na północnych stokach Olimpu (jest to najwyższy szczyt Cypru – 1951 m n.p.m; nie mylić z Olimpem greckim) i w położonej u jego stóp Dolinie Słońca (Sun Valley).

Cypryjskie stoki i orczyki noszą mitologiczne nazwy, które niewątpliwie dodają uroku całej wyprawie. Na północne zbocza góry Olimp, będziemy mieli okazję wjechać wyciągiem Hera (350 m) lub Zeus (500 m).

Na Sun Valley wjedziemy Afrodytą (150 m) lub Hermesem (150 m).

Cypr | Zima w górach Troodos
Cypr | Zima w górach Troodos (by mamchenkov )

Co ciekawe, trasy zjazdowe przy wyciągach „żeńskich” charakteryzuje mniejszy stopień trudności, niż przy „męskich”. Afrodyta nazywana bywa nawet „oślą łączką”.

Wyciągi w sezonie otwarte są codziennie od godziny 9:00 do 16:00.

Sprzęt narciarski i snowboardowy wypożyczyć można na miejscu przy wyciągu Zeus i w Sun Valley. Warto zajrzeć tu już rano, bo – szczególnie w weekendy – sprzęt znika jak świeże bułeczki. Ceny w wypożyczalni wahają się w granicach 16 (na cały dzień) i 12 (po południu) euro dla dorosłych i odpowiednio 13-9 euro dla dzieci.

Ski Pass na cały dzień kosztuje 23 euro, zaś popołudniowy – 16 euro.

Więcej informacji: www.skicyprus.com

Cypr | Jedynym ośnieżonym szczytem na Cyprze jest Olimp (1951 m n.p.m)
Cypr | Jedynym ośnieżonym szczytem na Cyprze jest Olimp (1951 m n.p.m) (by mamchenkov )

Cypr zimą?

Cypr zimą to jednak nie tylko narty, przy temperaturze sięgającej 20 stopni Celsjusza możemy tu doskonale wypocząć. Warto pamiętać o tym, że zimy na Cyprze bywają deszczowe i musimy odpowiednio przygotować się na ewentualne opady. W chłodniejszych dniach temperatura spada do około 15 stopni Celsjusza.

Choć morze raczej nie będzie nadawało się do kąpieli, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pospacerować sobie jego brzegiem, a nawet poleżeć na leżaku. I najważniejsze – w tym czasie na Cyprze nie ma tłumów turystów, co z pewnością zwiększy komfort naszych wakacji. Okres poza sezonem to także niższe ceny.

Poza nartami możemy także zainteresować się uprawianiem w tym czasie sportów wodnych – morze o temperaturze około 18 stopni Celsjusza doskonale się do tego nadaje.

Cypr | W górach Troodos funkcjonują obecnie cztery wyciągi narciarskie
Cypr | W górach Troodos funkcjonują obecnie cztery wyciągi narciarskie (by liontas-Andreas Droussiotis )

Dodaj komentarz ...