GleNa listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostały cztery obiekty znajdujące się na Cyprze. Są to zarówno miejsca, w których odkryto jedne z najdawniejszych śladów osadnictwa, jak i czarujące swoim pięknem późniejsze przykłady dzieła ludzkich rąk, takie jak Malowane Cerkwie.

Cypr | Chirokitia (Khirokitia) – neolityczna osada z VI tysiąclecia p.n.e.

Cypr | Chirokitia (Khirokitia) – neolityczna osada z VI tysiąclecia p.n.e. (Khirokitia - Larnaca - Zypern by wiseguy71 na licencji CC BY-SA 2.0)

Chirokitia

Ta neolityczna osada z VI tysiąclecia p.n.e. odnaleziona w południowej części Cypru została wpisana na listę UNESCO w 1998 r. Jest to jedna z najlepiej zachowanych i największych osad neolitycznych.

Osada znajduje się w dolinie rzeki Maroni, ok. 6 km od południowego wybrzeża wyspy. Otoczona jest z trzech stron kamiennym murem o grubości 2,5 m i wysokości 3 m w najwyższym zachowanym do dziś punkcie. Jedyna nieogrodzona strona chroniona jest w sposób naturalny korytem rzecznym. Mury miały prawdopodobnie w kilku miejscach otwory wejściowe umożliwiające dostęp do osady.

Domy mieszkańców osady były budowane na planie koła, blisko siebie. Dolna część większości budynków była kamienna. Ściany budowano z kamieni rzecznych oraz gliny. Dachy miały kształt niskich stożków lub były płaskie.

Na terenie osady odkryto pozostałości brukowanych ulic, narzędzia rolnicze (takie jak krzemienne i obsydianowe sierpy), broń wykonaną z kości, figurki bożków zrobione z andezytu, biżuterię kobiecą z muszli i kamienia, naczynia gliniane i ceramiczne.

Oprócz samej osady odnaleziono też pozostałości neolitycznych grobów.

Mieszkańcy osady zajmowali się rolnictwem, myślistwem i hodowlą zwierząt. Poza uprawami (były to głównie zboża) ludność zbierała owoce, orzechy, oliwki.

Cypr | Grobowce Królewskie w Pafos

Cypr | Grobowce Królewskie w Pafos (The Tombs of the Kings - Paphos (Pafos), Cyprus by Glen Bowman na licencji CC BY-SA 2.0)

Starożytne Pafos

Pafos znajduje się w południowo-zachodniej części Cypru. Współcześnie zamieszkanym, tętniącym życiem, nowoczesnym ośrodkiem jest Nowe Pafos. Historia starej części tego miasta sięga natomiast XIV w. p.n.e.

Na listę UNESCO zostało wpisane stare Pafos (Palaepaphos). Duża część dawnego miasta i główne stanowisko archeologiczne leży w obrębie wsi Kuklia. Można tam zobaczyć ruiny świątyni Afrodyty z Pafos oraz fortyfikacji Palaepaphos.

Na południe od wsi znajduje się średniowieczna posiadłość, w której wnętrzach urządzono muzeum archeologiczne. Można w nim oglądać artefakty znalezione w Kuklii.

Niedaleko Kuklii, blisko brzegu, z morza wystaje skała znana jako Petra tou Romiou (Skała Greka), zwana również Skałą Afrodyty. Według mitu w tym miejscu miała się narodzić bogini miłości Afrodyta.

Do istotniejszych zabytków Pafos zaliczamy ponadto starożytne mozaiki rzymskie oraz bizantyjski zamek z XIII w.

Cypr | Malowane cerkwie w regionie Troodos – tak skromne z zewnątrz... (Kościół Archangelos Michael w miejscowości Pedhoulas)

Cypr | Malowane cerkwie w regionie Troodos – tak skromne z zewnątrz...
(Kościół Archangelos Michael w miejscowości Pedhoulas) (Arhangelos Mihail by einalem na licencji CC BY-SA 2.0)

Grobowce Królewskie w Pafos

Ta starożytna nekropolia znajduje się ok. 2 km na północny zachód od Pafos. Składa się z ok. 100 wykutych w skale grobowców, pochodzących z okresu od IV w. p.n.e. do III w. n.e. W niektórych grobowcach zachowały się kolumny wykonane w porządku doryckim oraz pozostałości zdobiących ściany fresków.

W obrębie tej nekropolii – wbrew nazwie – nie pochowano żadnego króla. Było to miejsce spoczynku arystokratów i dostojników, w tym zarządzających wyspą namiestników.

Nekropolia jest bardzo rozległa i robi duże wrażenie.

Cypr | Malowane cerkwie w regionie Troodos – tak zachwycające w środku...

Cypr | Malowane cerkwie w regionie Troodos – tak zachwycające w środku... (Kalopanagiotis, Monastery of Agios Ioannis Lampadistis, Virgin and Child by Arian Zwegers na licencji CC BY 2.0)

Malowane cerkwie w regionie Troodos

Zespół zabytkowych średniowiecznych cerkwi znajduje się w centralnej części Cypru. Pochodzą z okresu od XI do XVI w. Chociaż na zewnątrz świątynie prezentują się niezwykle prosto i skromnie, ich wnętrza zachwycają bogatymi, kolorowymi freskami oraz cennymi ikonami. Na listę UNESCO wpisano 9 cerkwi oraz 1 klasztor, chociaż obiektów sakralnych znajduje się w tym regionie jeszcze więcej.

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Pamukkale - wapienne tarasy Pamukkale - wapienne tarasy
Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...