Rzeki i jeziora na Cyprze

09 kwiecień 2013.

142
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 3.67 na 5)
Rzeki i jeziora na Cyprze3.67 out of 50 based on 3 voters.


Patrząc na mapę Cypru zobaczymy cienkie, niebieskie niteczki. Są to rzeki spływające z gór aż do morza. Wiele z nich ma charakter sezonowy i  latem całkowicie wysycha.

Cypr | Słone jezioro w Larnace
Cypr | Słone jezioro w Larnace (by michalo )

Najdłuższą rzeką płynącą przez Cypr jest Pedieos (również rzeka okresowa). Płynie ona z okolic klasztoru Machairas aż do  Zatoki Famagusta Morza Śródziemnego. Rzeka liczy 100 km długości. Wraz z płynącą równolegle rzeką Gialias nawadnia równinę Mesaoria.

Drugą rzeką pod względem długości (88km) jest rzeka Jalias. Swój początek ma w górach Troodos, płynie przez równinę Mesaoria i wpływa do Zatoki Famagusta. Jak większość rzek na Cyprze, wysycha wiosną i pojawia się wczesną zimą wraz z nastaniem deszczów.

W górach Pentadaktylos znajdują się dwa źródła o nazwie Kefalovryso. Jedno z nich znajduje się w  miejscowości Kythrea, drugie natomiast niedaleko Lapithos. Wiele źródeł mieści się też w górach Troodos. Niektóre z nich obfitują w minerały, które wykorzystywane są w lecznictwie.

Na Cyprze nie ma naturalnych jezior. W okolicach Limassol i Larnaki znajdują się słone zbiorniki zajmujące 2,2 km kw. Kiedyś były to laguny, ale podczas tysięcy lat, stopniowo zostały oddzielone od morza. Można spotkać tu około 80 gatunków ptaków, zwłaszcza w kwietniu, kiedy migrują między Europą a Afryką. Jest to przystanek między innymi dla flamingów, które żywią się słonowodnymi krewetkami. Latem woda wyparowuje, pozostawiając tylko sól. Do lat 80-tych XX wieku zbierano ją i eksportowano.

Legenda głosi, że słone jeziora swoje zasolenie zawdzięczają Świętemu Łazarzowi, który po tym jak pewna kobieta odmówiła mu jedzenia i picia powiedział: „aby Twoje winorośle uschły a jezioro było na zawsze słone”.

Na wyspie stworzono wiele sztucznych zbiorników retencyjnych ze słodką wodą.

Cypr | Większość rzek na Cyprze ma charakter okresowy
Cypr | Większość rzek na Cyprze ma charakter okresowy (by philphotography )

Dodaj komentarz ...