Klasztor Kykkos w górach Troodos

21 lipiec 2016.

182
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Klasztor Kykkos w górach Troodos5.00 out of 50 based on 1 voters.


Ten piękny i uważany za najwspanialszą budowlę tego typu na Cyprze, XI-wieczny klasztor, leży w górach Troodos, na szczycie góry o tej samej nazwie, na wysokości 1318 metrów. Ze względu na swoją wyjątkowość co roku odwiedzany jest przez rzesze turystów z całego świata.

Cypr | Wejście do Klasztoru Kykkos
Cypr | Wejście do Klasztoru Kykkos (by sonofgroucho )

Historia powstania klasztoru

Klasztor został założony pod koniec XI wieku przez bizantyjskiego cesarza Alexiosa I Komnenosa. Niestety do dnia dzisiejszego nie przetrwały oryginalne zabudowania klasztorne. Na przestrzeni wieków klasztor ulegał zniszczeniu w wyniku licznych pożarów. Jego obecny wygląd to rezultat przebudowy, przeprowadzonej po ostatnim pożarze w XIX wieku.

W skład zabudowań klasztornych wchodzą: dziedziniec, cele mieszkalne, kościół, wieża dzwonnicza oraz muzeum klasztorne.

Klasztorne Muzeum

Na terenie klasztoru znajduje się muzeum, w którym przez lata gromadzone były zabytki sztuki z okresu przedchrześcijańskiego, a także wczesnochrześcijańskiego i bizantyjskiego, a wśród nich rzeźby, naczynia, szaty i ozdoby, przepiękne freski, zabytki pisma, manuskrypty, książki oraz prawosławne ikony.

Ikona Matki Bożej Miłosierdzia

Jej autorstwo przypisuje się Świętemu Łukaszowi Ewangeliście. Ikona stanowi najcenniejszą relikwię w klasztorze. To z jej powodu bizantyjski cesarz nakazał wybudować klasztor Kykkos, po tym jak ofiarował ikonę pustelnikowi Izajaszowi w podzięce za uleczenie córki. Ikona znajduje się w klasztornym kościele. Nie można jej bezpośrednio podziwiać, gdyż została ukryta w specjalnej, zabezpieczającej osłonie, wykonanej ze srebra. Legenda głosi, że każdy kto spojrzy na nieosłoniętą ikonę oślepnie.

Cypr | Wstęp do klasztoru kosztuje 4,5 euro
Cypr | Wstęp do klasztoru kosztuje 4,5 euro (by hal1927 )

Grób Makariosa III

Niedaleko klasztoru znajduje się grób pierwszego prezydenta Republiki Cypryjskiej oraz arcybiskupa Cypru i zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego – Makariosa III.

Zivania

Klasztor słynie z produkcji zivanii – tradycyjnego, mocnego alkoholu, destylowanego z pozostałości winogron, użytych przy produkcji wina, głównie z owoców lokalnych szczepów Xynisteri oraz Mavro. Zawartość alkoholu w zivanii wynosi ok. 45%.

Cypr | Klasztor Kykkos
Cypr | Klasztor Kykkos (by sonofgroucho )

Dodaj komentarz ...