Cypr - warunki naturalne

29 październik 2013.

12
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Cypr - warunki naturalne0 out of 50 based on 0 voters.


Przed 200 milionami lat rozłamał się superkontynent Pangea, a wypływająca magma utworzyła między dwiema płytami: południową – afrykańską i północną – euroazjatycką dno powstającego morza Tetrydy. Około 25 mln lat temu wyłonił się z oceanu masyw Troodos, a 10 mln lat później utworzyły się góry Besparmak. Między tymi masywami rozciągało się morze, które dopiero przed dwoma milionami lat znikło, dając lądowe połączenie między górami. Wtedy właśnie powstał Cypr.

Cypr | Góry Troodos
Cypr | Góry Troodos (by mamchenkov )

Cypr w mitologii

Grecka bogini Afrodyta pokochała tę cudowną i zawsze zieloną wyspę. Zatroszczyła się o jej doskonałą czystość i piękno, i miała ją pod szczególną opieką. Tak przynajmniej opowiada licząca tysiące lat legenda z czasów, kiedy losy bogów i ludzi były ze sobą powiązane.

Wyspa na Morzu Śródziemnym

Mimo iż tamta epoka dawno już należy do przeszłości, wyspa Cypr również dzisiaj zalicza się do najpiękniejszych na Morzu Śródziemnym. Jako trzecia co do wielkości wyspa na tym morzu stanowi zarówno pod względem geograficznym, kulturowym, jak i politycznym swego rodzaju osobliwość.

Liczący milion mieszkańców i zaliczany pod względem geograficznym do Azji, Cypr, jest podzielony pod względem politycznym na dwie części i należy do Unii Europejskiej. Fakt, że północna część wyspy pozostaje pod administracją turecką, a południowa – grecka – tworzy Republikę Cypru, nie stanowi większej przeszkody dla turystów i nie umniejsza w niczym atrakcyjności i bezpieczeństwa Cypru, jako celu podróży urlopowych.

Cypr | Okolice miejscowości Fikardou w dystrykcie Nikozja
Cypr | Okolice miejscowości Fikardou w dystrykcie Nikozja (by sican )

Położenie i podział

Cypr jest oddalony 68 km od południowego wybrzeża Turcji i należy geologicznie do Anatolii. Od zachodniego wybrzeża Syrii dzieli go ok. 95 km, od Egiptu – 325 km, greckiej wyspy Rhodos – 394 km, a od stałego lądu Grecji – 830 km. Cypr po Sycylii i Sardynii jest trzecią co do wielkości wyspą i leży na granicy trzech kontynentów: Azji, Europy i Afryki. Podział powierzchni wyspy – 9251 km2 – wygląda na stępująco:

  • Część północna (turecka) – 35,2 %
  • Część południowa (grecka) – 59,5 %
  • Brytyjskie bazy wojskowe (Akrotiri i Dekelia) – 2,7 %
  • Strefa buforowa – 2,6 %

Cypr (Dystrykt Limassol) | Grecka bogini Afrodyta pokochała tę cudowną i zawsze zieloną wyspę
Cypr (Dystrykt Limassol) | Grecka bogini Afrodyta pokochała tę cudowną i zawsze zieloną wyspę (by andym8y )

Góry

Dwa pasma górskie ciągną się przez wyspę: opadający na wybrzeże, stromy łańcuch Pentadaktylos (Besparmak) na północnym wschodzie, z Kyparissovouno (1024 m) jako najwyższym wzniesieniem i wulkaniczny, lesisty Troodos w głębi lądu, z Olymposem (1952 m), jako najwyższą górą Cypru. Między tymi górami rozpościera się żyzna równina Mesaoria („między górami”) z Nikozją.

Wybrzeże

Liczące ok. 671 km wybrzeże Cypru składa się z rozległych piaszczystych i żwirowych plaż oraz stromo opadających w morze skał tworzących małe zatoki. Linia brzegowa wyspy tworzy pięć przylądków, względnie półwyspów.

Grunty orne na Cyprze stanowią 46%, z czego 14% jest nawadnianych i uprawianych regularnie, lasy (wysokopienne) – ok. 19%, wsie, jeziora i rzeki – 10%, grunty jałowe i nieużytki – ok. 25%.

Cypr | Cyprysjkie krajobrazy
Cypr | Cyprysjkie krajobrazy (by shedge )

Dodaj komentarz ...