Ayia Napa

12 kwiecień 2016.

139
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Ayia Napa4.00 out of 50 based on 6 voters.


Ayia Napa to niewielka turystyczna miejscowość położona w południowej części wyspy. Jej domeną są piaszczyste plaże, krystalicznie czysta woda, a także wiele urokliwych kawiarenek. Jest to ulubione miejsce wypoczynku rodzin z dziećmi.

Cypr | Wszystkie plaże w Ayia Napa zostały oznaczone niebieską flagą UE
Cypr | Wszystkie plaże w Ayia Napa zostały oznaczone niebieską flagą UE (by fearlesspunter )

Ayia Napa to dawna wioska rybacka położona około 40km na wschód od Larnaki, w regionie Famagusta. Jest to jeden z najpopularniejszych kurortów na Cyprze. Każdego roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata.

Legenda głosi, że Ayia Napa została odkryta przez przypadek przez myśliwego podczas polowania. Pierwsi mieszkańcy wioski przybyli z Grecji. W obawie przed epidemią dżumy byli zmuszeni opuścić swoje rodzinne miasto  - Saloniki.

Ayia Napa i okolice znane są głównie z piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody. Szczególnie warto wybrać się na plażę Nissi Beach, która ma 2 km długości. Odwiedzana jest głównie przez młodych turystów, ponieważ wzdłuż jest wiele kawiarni, pubów i miejsc, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny. Warto zaznaczyć, że wszystkie plaże w miasteczku zostały oznaczone niebieską flagą UE.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu nie będą zawiedzeni. Ayia Napa jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, jak np. nurkowanie, windsurfing czy żeglarstwo. Niedaleko miasta znajdują się góry Troodos. Amatorzy pieszych wędrówek z pewnością wzbogacą swój wyjazd o taką przygodę.

Cypr | Ayia Napa to dawna wioska rybacka położona około 40km na wschód od Larnaki
Cypr | Ayia Napa to dawna wioska rybacka położona około 40km na wschód od Larnaki (by glenbowman )

Najbardziej obleganym miejscem nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych jest Aquapark Water World. Znajdują się tu przeróżne zjeżdżalnie oraz baseny.

Ayia Napa to nie tylko plaże. Znajduje się tu przepiękny klasztor o nazwie Ayia Napa, który został wydrążony w skale. To właśnie od niego wzięła się nazwa miasteczka. Niedaleko znajduje się również około 600 letni jawor.

Ciekawostką jest, że wodach Ayia Napa żyje „potwór morski” przypominający skrzyżowanie morświna i smoka. Jak do tej pory odnotowano kilkanaście zgłoszeń na jego temat.

Cypr | Klasztor Ayia Napa
Cypr | Klasztor Ayia Napa (by glenbowman )

Dodaj komentarz ...