Klasztor Ayia Napa

28 wrzesień 2016.

140
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Klasztor Ayia Napa0 out of 50 based on 0 voters.


Jednym z najbardziej popularnych kurortów na Cyprze jest Ayia Napa. Znajduje się tu wspaniały klasztor o tej samej nazwie. Jest to najcenniejszy zabytek w miasteczku.

Cypr | Klasztor Ayia Napa
Cypr | Klasztor Ayia Napa (by jorge-11 )

Nie wiadomo kiedy dokładnie klasztor został wybudowany, ale pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z 1399 roku. Prawdopodobnie miejsce to istniało już w czasach bizantyjskich.

Legendy o klasztorze

Z klasztorem wiążą się dwie legendy.

Pierwsza z nich głosi, że pies myśliwego znalazł w pieczarze ikonę Matki Bożej. Znajdowała się ona w pobliżu źródła wody (dziś w tym miejscu jest fontanna). Wierni, gdy dowiedzieli się o tym zaczęli coraz częściej odwiedzać to miejsce. Wody ze źródła miały podobno właściwości lecznicze. Klasztor oraz wykute w skale pomieszczenia zbudowano w XIV wieku.

Ikona została prawdopodobnie ukryta w pieczarze okresie ikonoklazmu, czyli mającemu miejsce w VII-VIII wieku ruchu religijnemu, którego głównym zadaniem było niszczenie obrazów.

Druga legenda ma związek z samym klasztorem. W 1500 roku ukryła się tu podobno córka bardzo wpływowej rodziny weneckiej. Jej której rodzice nie wyrazili zgodny by poślubiła biedniejszego i niższego stanem mężczyznę więc postanowiła uciec. W późniejszych latach to ona prawdopodobnie wybudowała klasztor i zasadziła ogromne dziś drzewo na dziedzińcu, które liczy dziś około 600 lat.

Cypr | Około 600-letni jawor rosnący na dziedzińcu klasztoru Ayia Napa
Cypr | Około 600-letni jawor rosnący na dziedzińcu klasztoru Ayia Napa (by fristedt )

Wioska Ayia Napa

W połowie XVIII wieku wokół klasztoru zaczęto budować pierwsze domy i z czasem powstała wioska przyjmująca nazwę świątyni – Ayia Napa. Pierwszymi mieszkańcami byli Grecy, którzy uciekli z kraju w obawie przed epidemią dżumy.

Klasztor Ayia Napa w 1950 roku przeszedł całkowitą renowację.

Klasztor dzisiaj

Klasztor odwiedzany jest głównie przez bezdzietne kobiety. Przyjeżdżają tu niemal z całego Cypru, aby pomodlić się o zajście w ciążę i urodzenie zdrowych dzieci.

Parafia Kościoła Ayia Napa posiada swoją stronę internetową pod adresem: churchofayianapa.com

Cypr | Klasztor Ayia Napa jest wizytówką miasteczka
Cypr | Klasztor Ayia Napa jest wizytówką miasteczka (by jorge-11 )

Dodaj komentarz ...